ESKİ IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın geçen mayısta New York’ta çekilen kelepçeli fotoğrafı yeniden gündemde. Tecavüze yeltenmekle suçlanan Fransız siyasetçiyi iki polisin arasında gösteren “teşhir fotoğrafı” nedeniyle ABD’de mevzuat değişiyor.

Hürriyet'in haberine göre New York Belediye Meclisi, on yıllardır uygulanan, bugüne kadar büyük tepki toplayan “perp walk” (zanlının halk içinde yürütülmesi) uygulamasını kaldırmayı planlıyor. Önceki gün açıklama yapan Belediye Meclis Üyesi David Greenfield, “Ağustosa kadar belediye meclisine yeni bir yönetmelik sunmak istiyorum. Eğer biz bunu kendi şehrimizde yaparsak, daha sonra ülke çapındaki diğer şehirlerde de uygulamanıın kalkacağını umuyorum. Çünkü bu teşhir, masum olabilecek kişileri suçlu gibi gösteren adaletsiz bir uygulama” dedi.

Hukukçular, masumiyet karinesini hatırlatarak, özellikle Belediye Başkanı Rudolph Giuliani döneminde hız kazanan uygulamanın kaldırılmasını istiyordu. Ancak asıl kıyamet DSK davası ile kopmuştu. DSK’nın kelepçeli görüntüleri tüm dünyada manşetlerde yer almıştı.

Fransa’da Sosyalist Parti Genel Sekreteri Martine Aubry, görüntülerle ilgili olarak “küçük düşürücü”, eski adalet bakanlarından Elisabeth Guigo ise “acımasızca” yorumunu yapmıştı. Fransa’da 2000 yılında kabul edilen yasa ile, gözaltındaki kişilerin kelepçeli fotoğraf ve görüntülerinin yayınlanması yasaklanmıştı.