İskoç makamları tarafından sağlık nedenleriyle cezaevinden salıverilen ve ülkesine dönen Lockerbie saldırısı hükümlüsü Libyalı Abdülbaset Ali Muhammed El Megrahi, Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüştü.

İlişkili Haberler


Kaddafi görüşmede yaptığı açıklamada, El Megrahi'yi serbest bırakan İskoç hükümetini "cesareti ve bağımsızlığı" nedeniyle kutladı. Muammer Kaddafi, İskoç hükümetinin kabul edilemez ve akla yatkın olmayan baskılara karşı cesaret ve bağımsızlığını kanıtladığını söyledi.

El Megrahi, görüşmeden önce Libya televizyonu El Mutavassit'e yaptığı açıklamada, " bir gün Libya'ya geri dönebileceğimi hayal bile edemezdim bu anı çok bekledim. Tanrıya şükretmekten başka yapabileceğim bir şey yok" dedi.

SUÇSUZLUĞUMU KANITLAYACAĞIM
Libya televizyonunun yanısıra, İngiliz The Times gazetesine de de konuştu. Gazetenin haberinde Lockerbie saldırılarıyla ilişkisi olmadığını gösteren yeni deliller sunarak ölmeden önce kendini aklayacağını bildiren El Megrahi'nin, ''(beni aklayacak) delilleri ortaya koyacağım ve Britanya ve İskoç toplumlarından jüri olmalarını isteyeceğim. Britanya ve İskoç toplumların mesajım budur. Eğer (Britanya'da) adalet varsa ya beraat ederim veya mahkeme kararı hatalı olduğu için iptal edilir'' şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Gazeteye yaptığı açıklamada, hapishanedeyken Lockerbie saldırısında hayatlarını kaybedenlerin yakınlarından bazılarının suçlu olsun veya olmasını kendisini affettikleri yönünde mesajlar almış olmasına karşın, kurbanların yakınlarının pek çoğunun salıverilmesine kızdıklarını anladığını belirten
El Megrahi, ''bana öfke duyuyorlar. Onların böyle davranması doğal. Suçlu olmadığım halde benim suçlu olduğuma inanıyorlar. Bir gün hakikat şimdi olduğu gibi gizleniyor olmayacak. Bir Arap atasözü 'hakikat asla ölmez' diyor'' şeklinde konuştu.

BRİTANYA VE LİBYA ANLAŞMA YAPTI İDDİASI
Bu arada Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, Britanya ve Libya arasındaki tüm ticari anlaşmalarda El Megrahi'nin de gündeme geldiğini ileri sürdü.

Seyfülislam, Libya televizyonu El Mutavassit'e yaptığı açıklamada, "Britanya ile yaptığımız petrol ya da gazla ilgili tüm ticari anlaşmalarda, El Megrahi konusu da masadaydı. Britanya'nın tüm çıkarları, El Megrahi'nin serbest kalmasına bağlıydı" dedi.

Seyfülislam, El Megrahi konusunun eski Britanya Başbakanı Tony Blair'in her Libya ziyaretinde de ele alındığını ileri sürdü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise bu iddiayı yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, böyle bir anlaşma olmadığını ileri sürerek, "El Megrahi hakkındaki tüm kararlar İskoç bakanlar ve siyasi yetkililerle İskoçya'daki yargı yetkilileri tarafından alınmıştır. Britanya hükümeti ve Libya arasında El Megrahi ve Britanya'nın Libya'daki çıkarları konusunda pazarlık yapılmamıştır" dedi.

Londra-New York seferini yapan Pan Amerikan yolcu uçağı, düzenlenen bombalı saldırı sonucunda, 10 bin metre irtifadayken İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde infilak etmiş, faciada 270 kişi ölmüştü. Davada suçlu bulunan El Megrahi ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

El Megrahi, kanser olması ve en fazla 3 ay yaşayabileceği gerekçesiyle İskoç makamlarınca serbest bırakılmıştı.