'Sudan Güney Sudan'a savaş ilan etti'

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir, Sudan'ın ülkesine savaş ilan ettiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 24.04.2012 - 13:47

'Sudan Güney Sudan'a savaş ilan etti'

Çin'i ziyaret eden Kiir, başkent Pekin'de Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Sudan'ın son zamanlarda Güney Sudan'a düzenlediği saldırıların ülkesine savaş ilan etmek anlamına geldiğini ifade etti.


Sudan uçakları dün Güney Sudan'da bir pazar yeri ile bir petrol sahasını bombalamış, Sudan kara güçlerinin tanklarla Güney Sudan'a geçip bölgeyi bombalaması sonucu 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Güney Sudan güçleri ve onlara bağlı milislerin tamamı kuzeyden kovalanana kadar askeri operasyonların devam edeceğini söylemişti.

Güney Sudan askerleri, 10 Nisan'da Sudan'ın kontrolündeki Hiclic kentini ele geçirmiş, Sudan yönetimi de Güney Sudan'ı "düşman" ilan etmişti. Kiir, 20 Nisan'da yaptığı açıklamada, ordu birliklerine Hiclic kentinden çekilme emri verdiğini bildirmiş, hükümet yetkilileri de çekilme işleminin 3 günde tamamlanmasını beklediklerini açıklamıştı. Sudan yönetimi ise yine 20 Nisan'da Hiclic kentini geri aldığını duyurmuştu.

OBAMA: ŞİDDET SONA ERSİN
ABD Başkanı Barack Obama, Sudan ile Güney Sudan sınır bölgelerinde masumların öldürülmesine son verilmesi gerektiğini belirterek, her iki ülkeye şiddeti sona erdirmek için görüşmeleri çağrısına bulundu. Obama, Washington'daki Yahudi Soykırımı Anıtı'nda yaptığı konuşmada, ''Darfur'da, Abyei'de, Güney Kordofan'da ve Mavi Nil eyaletinde masumların öldürülmesinin son bulması gerektiğini'' belirtti.

Obama, ''Sudan ve Güney Sudan devlet başkanlarının görüşme cesaretine sahip olmaları gerektiğini çünkü Sudan ve Güney Sudan halklarının barışı hak ettiğini'' kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...