Sudan’da aşiret çatışması: 46 ölü

Sudan'ın güneyinde silahlı aşiret mensuplarının bir köye saldırmasıyla çıkan çatışmada 46 kişi öldü,. Saldırılardan korkan binlerce kişi de evini bırakıp kaçtı.

Anadolu Ajansı 01.09.2009 - 12:02

Sudan'daki Birleşmiş Milletler Sözcüsü Eşref Eissa, cuma gecesi Twic East bölgesinde Dinka Bor aşireti üyelerinin rakip Lou-Nuer aşiretine saldırdığını, çatışmalarda 46 kişinin öldüğünü, 15 kişinin durumunun da ağır olduğunusöyledi.

Eissa, bu tip çatışmaların yağmur mevsiminde büyükbaş hayvan gibi geçim kaynaklarının kıtlaşması nedeniyle arttığına dikkati çekti.

Yerel yetkili Deim Ackol Deim de Jongeli eyaletinde yeni saldırılar olacağı korkusuyla yaklaşık 24 bin kişinin bölgeyi terk ettiğini kaydetti.

Bölgedeki sivillerin, onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı son saldırılardan şoke olduklarını aktaran Deim, saldırganların yeni ordu üniformalarından giydiklerini ve makineli tüfek kullandıklarını söyledi.

BM verilerine göre, Sudan'ın güneyindeki aşiret şiddeti sonucu çoğu kadın ve çocuk 2 binden fazla kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 250 bin kişi de evsiz kaldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...