Sudan'da göstericiler ana caddeleri trafiğe kapattı

Sudan'da rejim karşıtları, başkent Hartum'un ana caddelerinde trafiği durdurdu. Dünkü saldırıda ölenlerin sayısı da 6'ya yükseldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.05.2019 - 17:11

Sudan'da göstericiler ana caddeleri trafiğe kapattı

Ordu karargahı önünde dün akşam göstericilere yapılan silahlı saldırıyı protesto eden ve yönetimin derhal sivillere devredilmesini isteyen eylemciler, Hartum'daki ana caddeleri barikatlarla ve lastik yakarak trafiğe kapattı.

Güvenlik güçleri olaya müdahale etmezken, trafikte aksamaların devam ettiği bildirildi.

Hartum'daki ordu karargahı önünde göstericilere yönelik silahlı saldırı sonucu ölenlerin sayısı, başından vurulan Muhammed İbrahim Adem'in (25) hayatını kaybetmesiyle 6'ya yükseldi.

Muhalif Sudan Doktorlar Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, bilinmeyen taraflarca düzenlenen silahlı ve sopalı saldırı sonucu biri subay 6 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Askeri Geçiş Konseyi'nden yapılan açıklamada ise ordu karargahı önündeki saldırıda biri subay toplam 4 askerin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

"Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile ulaşılan sonuçlardan rahatsız olan kesimlerin olduğu" kaydedilen açıklamada, bu kesimlerin ulaşılacak anlaşmaya engel olmak için uğraştıkları ve ülkeyi karanlık bir tünele sokmak istedikleri vurgulanmıştı.

Açıklamada, kimler olduğu belirtilmeyen bu kesimlere bağlı grupların, göstericilerin oturma eylemi yaptığı yer ile bazı diğer bölgelere girerek daha önceden planlı olarak olayların tırmanması çağrısında bulunduğu ve ateş açtıkları dile getirilmişti. Açıklamada, tam sayı belirtilmeden çok sayıda yaralının olduğu ifade edilmişti.

Askeri Geçiş Konseyi evvelsi gün ÖDBG ile yönetim yapıları ve geçici otorite konusunda anlaşmaya varıldığını, salı günü de yönetime katılım oranları ve geçiş dönemi süresine ilişkin konuların ele alınması için bir araya gelineceğini açıklamıştı.

Sudan'da 19 Aralık'ta ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin, hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinin ardından ordunun 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Binlerce Sudanlı, yönetimin sivillere teslimi ve eski rejimin tüm sembol isimleri ve kurumlarının tasfiyesi talebiyle 6 Nisan’dan bu yana başkentte ordunun ana karargahı önünde gösterilerini sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...