‘Sudan’da savaş suçu işleniyor’

Uydu görüntülerine dayanarak, Kuzey ile Güney Sudan sınırında yer alan tartışmalı Abyei bölgesinde ‘savaş suçu’ işlendiği iddia edildi.

Anadolu Ajansı 25.05.2011 - 13:35

Harvard İnsani Yardım Kuruluşu ile Birleşmiş Milletler'in ortaklaşa yürüttüğü ve Google'ın destek verdiği Uydu Gözcüsü Projesi kapsamında Sudan’da savaş suçu işlendiğine dair görüntüler elde edildi.

Projeyi dsetekleyen ‘Enough Project’ adlı şirketten yapılan açıklamada, "uydu görüntülerinin Abyei bölgesinde insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlendiğini kanıtladığı" belirtildi. Projeyle elde edilen ve incelenen görüntülerde, zırhlı araçların saldırılarının ve kasabaların yakıp yıkıldığının görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, Abyei'nin işgalinin önceden tasarlandığı, sokaklarda askerlerin konuşlandığı, bölgede çok sayıda tank ve helikopterin bulunduğu kaydedildi.

PROJENİN AMACI ŞİDDETİ TESPİT ETMEK
Uydu Gözcüsü Projesi, Ocak ayında Sudan'ın, Kuzey ve Güney Sudan olarak bölünüp bölünmeyeceğinin oylandığı referandum öncesinde şiddet eylemlerini ve insan hakları ihlallerini tespit etmek amacıyla başlatılmıştı.

Proje kapsamında Harvard Iİnsani Yardım Kuruluşu sıcak bölgeden bilgi, Birleşmiş Milletler ise belirlenen bölgelerden uydu görüntüleri topluyor ve bunları inceliyor. Google ise, bu verileri halka açacak bir web platformunu yönetiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...