Suikast planı komplo kokuyor

ABD, Washington'daki suikast planı nedeniyle İran'ı köşeye sıkıştırmaya çalışıyor ancak Tahran ve Ahmedinejad'ı suçlamak için delillerin yeterli olmadığı belirtildi.

Haberler 13.10.2011 - 11:15

Suikast planı komplo kokuyor

ABD, İran'ı Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'ne suikast yapmakla suçladı. Obama yönetimi, "suikast planı" nedeniyle İran'a yeni yaptırımlar uygulanması için BM Güvenlik Konseyi'ne gitmek için çalışmalara başladı bile. Ancak bazı ABD'li üst düzey yetkililer, İran yönetiminin böyle bir suikast planı içinde olmadığını düşünüyor.

Aynı yetkililer, ABD'nin İran'ı bu konuda uluslararası platformda köşeye sıkıştırmasının zor olacağını belirtiyor. ABD'li yetkililer, BM'den İran'a karşı yaptırım kararı çıkması için "kesin delilerin" olması gerektiğini ancak suikast planıyla ilgili delilerin pek güçlü olmadığını ayrıca Tahran'da suikast planı emrini kimin verdiğinin kanıtlanmasının neredeyse imkansız olduğunu vurguladı.

SUİKAST PLANI KONUSUNDA ŞÜPHELER VAR
Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesindeki habere göre, ABD Senatosu'nda İran uzmanı olarak çalışan Kenneth Katzman, Tahran yönetiminin suikast planına katıldığının oldukça şüpheli olduğunu söyledi.

Suikastı planlamakla suçlanan Devrim Muhafızları'nın Afrika'daki kolu Kudüs Grubu'nun bu eylemin içinde olduğu konusunda derin şüpheleri olduğunu belirten Katzman, "Teksas'ta otomobil bayiliği yapan, uzun yıllardır ABD'de yaşayan ve Kudüs grubu üyesi olmayan bir kişinin böyle bir eylem içinde bulunması bana bu işin pek Kudüs grubunun kullandığı yöntemler değil gibi geliyor" dedi.

KUDÜS GRUBUYLA İLGİLİ İPUCU YOK
Katzman, suikast planı içinde olan kişilerin Kudüs grubuyla bağlantı içinde olduğunu gösteren ipuçlarının olması gerektiğini ancak deliller arasında böyle bir şeyin yer almadığını vurguladı.

'KOCAM BÖYLE BİR EYLEMİ BECEREMEZ'
Suikast planının baş zanlısı olarak gözaltına alınan 56 yaşındaki Mansur Arbabsiar'ın kendisinden ayrılan eşi de ABD televizyonu KVUE'ye yaptığı açıklamada, kocasının böyle bir eylemi gerçekleştirebilecek kapasitede biri olduğunua inanmadığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...