İlişkili Haberler

Ankara'da Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikastle öldürlmesi sonrası Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Moskova'da ortak açıklama yaptı.

Lavrov ve Çavuşoğlu ikili görüşme öncesi konuştu. 

Suikastle ilgili tüm detayların araştırılması gerektiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Büyükelçi Karlov'un cenazesi ve ailesi Rusya'ya getirilecektir" dedi.

"Teröristlere aman vermeyeceğiz" şeklinde konuşan Lavrov, saldırının Rusya, Türkiye ve İran olarak yapılacak üçlü görüşmeyi çok daha gerekli hale getirdiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye'nin suikast sonrası hızlı bir şekilde harekete geçmesi nedeniyle de teşekkür etti.

Suriye toplantısı için Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Karlov suiskatı sonrası şu açıklamalarda bulundu:

"RUSYA EN İYİ DİPLOMATLARINI ANKARA'YA GÖNDERİR"

"Ben yoldayken sizin büyükelçiniz, bizim dostumuz Andrey Karlov’a terör saldırısını bir kez daha lanetliyorum. Andrey Karlov, zor şartlarda bile görevini en iyi yapan önemli bir diplomattı. Rusya zaten her zaman en iyi diplomatlarını Ankara’ya gönderir, bu da ilişkilerimize verdiği önemi gösterir. Andrey Karlov, iyi bir diplomat olmanın yanı sıra harika bir insandı. En az Rusya, Rusya kadar Türkiye ve Türk halkı da üzgün. Rusya da Türkiye de biliyor ki terör saldırısının hedefi ilişkilerimize zarar vermek ve kat ettiğimiz hedefleri yok etmektedir. Rusya ve Türkiye bunun farkındadır ve buna izin vermeyeceğini defalarca vurgulamıştır."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantı öncesi, Karlov'un fotoğrafının bulunduğu masaya karanfil bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantı öncesi, Karlov'un fotoğrafının bulunduğu masaya karanfil bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. 

"SOKAĞA BÜYÜKELÇİNİN İSMİNİ VERECEĞİZ" 

"Hain, alçak terör saldırısının arkasındakini ortaya çıkarmalıyız. Uzmanlar Ankara’ya ulaştı ya da ulaşmak üzere. Sizin ve bizim uzmanlarımız şeffaf bir şekilde beraber çalışacak, bu saldırının arkasındakini açığa çıkaracaklar. Bu saldırının hesabı sorulacaktır. Büyükelçiliğin bulunduğu sokağa Büyükelçinin ismini vereceğiz. Rusya ve Rus halkına başsağlığı diliyorum. Karlov’un ruhu şad olsun."

"Bir kere daha başta size ve bakanlığınıza, Rusya, Rus halkına başsağlığı diliyorum. Andrey Karlov’un ruhu şad olsun. Türkiye ve Rusya işbirliği yapınca neleri başarabileceğini sadece kendi halklarımıza değil, tüm dünyaya gösterdi. Biz işbirliğimizi hem Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşmak için devam ettireceğiz hem de işbirliğimizi diğer alanlara yayacağız. Böyle zor günde bile bu toplantıyı yapmamızın anlamı da budur. Tekrar başınız sağolsun."