Tunus'ta laiklik yanlısı muhalefet lideri Şükrü Beliyd'in dün öldürülmesi sonrasında sokakta çatışmalar devam ederken, ülke derin bir siyasi krize sürükleniyor.

Tunus Başbakanı Hamad Cebali siyasi krizin önüne geçmek için teknokrat hükümet kurulmasını önerdi. Cebali'nin önerisi hükümetin büyük ortağı Ennahda Partisi tarafından reddedildi.

BAŞBAKAN'DAN TEKNOKRAT HÜKÜMET ÖNERİSİ
Başbakan Hamad Cebali'nin kendilerine danışmadan "teknokrat hükümet" kurulması önerisini ortaya attığını belirten Ennahda Partisi, ulusal birlik hükümeti kurulmasından yana olduklarını açıkladı.

Üçlü koalisyon hükümetinin büyük ortağı Ennahda Partisi liderlerinden Faysal Nasır, partinin şura konseyinin yaptığı toplantının ardından, Başbakanı Hamadi Cibali'nin dün hükümeti feshederek, ''teknokrat hükümeti'' kuracağı yönündeki önerisini reddettiğini belirtti.

Suikast sonrası halk ve polis karşı karşıya geldi.
Suikast sonrası halk ve polis karşı karşıya geldi.

Toplantıda Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Beliyd'in ölümüyle sonuçlanan suikast olayının ele alındığını belirten Faysal Nasır, halkı ve politikacıları sağduyulu olmaya çağırdı.

DİĞER PARTİLER DE KARŞI
Üçlü koalisyonda yer alan Cumhuriyet için Kongre Partisi ve et-Tekettül Partisi de teknokrat hükümetin kurulmasını reddettiklerini açıkladı.

SOKAK ÇATIŞMALARI SÜRÜYOR
Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Beliyd'in öldürülmesinin ardından yaşanan olaylarda ise bir polis öldürüldü. İçişleri Bakanlığı, Lutfi Zar isimli polis memurunun başkent Tunus'ta bazı dükkanlara zarar vermek isteyen göstericileri engellemek isterken göğsüne isabet eden taş nedeniyle öldüğünü açıkladı. Polis başkent Tunus ve diğer kentlerdeki gösterilerde biber gazı kullandı. Göstericiler ise polise taş ve molotof kokteylleri ile karşılık verdi.

1986'DAN BU YANA İLK SUİKAST
Tunus'ta 1986 yılında ülkenin ilk cumhurbaşkanı Habib Burgiba dönemindeki İslami eğilimli öğrenci Osman bin Mahmud'un ölümünden sonra suikast olayı yaşanmamıştı.

Beliyd'ın ölümüyle, Tunus'un 1950-1980 yılları arasında yaşanan şiddet olaylarına geri dönülmesinden korkuluyor.

Beliyd'in suikaste kurban gitmesi sonrasında sokaklar karıştı. Polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.
Beliyd'in suikaste kurban gitmesi sonrasında sokaklar karıştı. Polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

BELİYD KİMDİR?
Dün suikaste kurban giden Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Beliyd 1964 doğumlu. Lise eğitimi sırasında Marksist-Leninist bir siyasi çizgi izleyen Baliyd, Demokrat Yurtseverler Hareketi ile 1980'li yıllarda üniversitede tanıştı.

Tunus'ta üniversitede eğitim görmesinin önüne engeller çıkarılan Beliyd Irak'a giderek hukuk fakültesinde okudu.

Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Beliyd, Tunus'ta laiklik yanlısı bir siyasetin temsilcisiydi.
Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Beliyd, Tunus'ta laiklik yanlısı bir siyasetin temsilcisiydi.

Tunus devrik lider Zeynel Abidin bin Ali döneminde avukatlık yapan Beliyd, solcu avukatlar bloku arasında yer aldı. Avukat arkadaşlarıyla beraber 2011 yılında patlak veren devrime katılan Beliyd, devrimden sonra hareketi, ''Demokrat Yurtseverler Partisi'' olarak resmileştirdi. Parti, Halk Cephesi adlı sol muhalefet koalisyonunu oluşturan 12 partiden biri.