'Süleyman kazanırsa yine devrim olur'

Mısır'da, cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak 23 aday arasında, Mübarek döneminin istihbarat şefi Ömer Süleyman'ın da olması tepkiye yol açtı. Müslüman Kardeşler, Süleyman'ın kazanması halinde yeni bir devrim olacağı uyarısında bulundu.

09.04.2012 - 10:42

'Süleyman kazanırsa yine devrim olur'

Müslüman Kardeşler'in Cumhurbaşkanı adayı Hayrat Şatır, devrik lider Hüsnü Mübarek'in istihbarat şefi Süleyman'ın adaylığını halka hakaret olarak niteledi. Şatır, eski istihbaratçı Süleyman'ın seçimi kazanmasının yeni bir devrimi tetikleyeceğini söyledi.

Mısır'da gelecek ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 23 adayın yarışacağı açıklandı. Son anda sürpriz yaparak, cumhurbaşkanlığı için adaylığını koyan Mübarek rejiminin istihbarat şefi Ömer Süleyman da cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurusunu yaptı.

'DEVRİME HAKARET'
Süleyman'ın adaylığını koyması, tartışmaları da beraberinde getirdi. Mübarek'e en yakın olan isimlerden biri olan Süleyman'ın adaylığına, Müslüman Kardeşler'den büyük tepki geldi ve bu devrime hakaret olarak nitelendi.

'SÜLEYMAN'A ASKERİ YÖNETİMDEN  DESTEK'
Müslüman Kardeşler'in cumhurbaşkanı adayı Hayrat Şatır, “Süleyman'ın aday olmasını kabul etmiyorum. Adaylığını devrime ve Mısır halkına bir hakaret olarak görüyorum. Seçimi sadece sahtekarlıkla kazanabilir. Bu da olursa o zaman bir devrim daha başlar” diyerek tepki gösterdi.  Yapılan yorumlardaysa, Ömer Süleyman'ın askeri yönetimin desteğine sahip olduğuna işaret edildi. 

'23 ADAY YARIŞACAK'
Mısır Seçim Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, adaylık için bin 200 başvuru yapıldığı, bu isimlerden 23 kişinin seçimlerde aday olacağı belirtildi. Mısır'da ilk turu 23 ve 24 Mayıs'ta yapılacak seçim için adaylık başvurusu 10 Mart'ta başlamıştı.

Adaylar arasında Arap Birliği'nin eski Genel Sekreteri Amr Musa, Müslüman Kardeşler'den Abdülmuneym Ebul Futuh, devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminin son başbakanı Ahmed Şefik ve eski istihbarat şefi Ömer Süleyman bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...