NTV

Sunucudan Rusya'yı yalanlayan açıklama: Suriye'de hava durumu bombardıman için mükemmel

ntv.com.tr

Dünya

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını "olumsuz hava koşulları" nedeniyle ihlal ettiğini ileri sürdü. Ancak Rusya'daki devlet haber kanalı "Rossiya-24" hava tahmini raporunda bunun tersini iddia etti. 3 Ekim sabahı yayına giren hava tahmin raporunda, Suriye'de ay boyunca uçuşa elverişli hava olacağının aktarılması dikkati çekti.

İlişkili Haberler

"Rossiya-24" Rusya'nın Suriye'deki hava saldırıları nedeniyle "bombardımanlar için hava tahmini" yayınlamaya başladı.

Kanalda 3 Ekim saat 07.47'de yayınlanan programda da Rus uçaklarının saldırıları için hava tahmin raporu verildi.

Programın sunucusu Ekaterina Grigorovo, "Suriye'de Rus Hava Kuvvetleri'nin operasyonları devam ederken, uzmanlar hava durumu açısından operasyon zamanının oldukça başarılı seçildiğini belirtiyor. Ekim, Suriye'de uçuş için genel olarak olumlu bir ay" ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığının, söz konusu programın yayınlanmasından kısa bir süre sonra gerçekleştirilen uçuşta Suriye'de "olumsuz hava koşulları" olduğunu belirtmesi dikkat çekti.

Rusya, Suriye'de son bir haftadır hava operasyonları düzenliyor. 
Rusya, Suriye'de son bir haftadır hava operasyonları düzenliyor. 

RUSYA'DAN "OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI" AÇIKLAMASI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesinin "olumsuz hava koşulları" nedeniyle gerçekleştiğini ileri sürmüştü.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya ait bir savaş uçağının 3 Ekim Cumartesi saat 12.08'de Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türk hava sahasını ihlal ettiğini bildirmişti.

RUS SUNUCU NE DEMİŞTİ? 

Suriye'yi daha önce Rus bölgesi olarak ilan eden 34 yaşındaki hava durumu sunucusu Ekaterina Grigorovo, bölgedeki hava durumunu anlatırken, “Suriye'de hava koşulları hava bombardıman için mükemmel" dedi. 

Devleta ait "Rossiya 24" kanalında geçen cumartesi günü yayınlanan hava durumunda bir savaş uçağı görüntüsünün önünde duran kadın sunucu, Suriye'de havanın hafif parçalı bulutlu olduğunu belirterek, “Hafif bulutlar uçuşu zorlaştırmayacağı gibi güdümlü silah sistemlerini de etkilemez" şeklinde konuştu. 

Sunucu Ekaterina Grigorovo, “Uzmanlar Suriye'de operasyon zamanının çok iyi seçildiğini belirtiyor" demişti. 

"SURİYE BUGÜNDEN İTİBAREN RUS BÖLGESİ" 

Aynı sunucu, geçen Perşembe günü de, "Bugünden itibaren Suriye bir başka Rus bölgesi olup hava durumuna dahil edilmiştir" şeklinde konuşmuştu. 

ETİKETLER