'Süper Salı'da dananın kuyruğu kopacak

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin kasım ayındaki seçimlerde Barack Obama'nın karşısına çıkaracağı başkan adaylığı ön seçimlerinde 'Süper Salı'da dananın kuyruğu bugün kopacak. ABD'nin on eyaletinde birden yapılacak ön seçimlerde dört aday yarışıyor.

06.03.2012 - 17:13

'Süper Salı'da dananın kuyruğu kopacak

'Süper Salı'da 10 eyalette yapılacak seçimlerde 400 delegenin oyu belli olacak. Cumhuriyetçi Parti'de Obama'nın karşısına başkan adayı olarak çıkabilmek için bin 144 delegenin oyu gerekiyor.

Şimdiye kadar yapılan ön seçimlerde işadamı Mitt Romney önde gidiyor. 200 milyon dolar serveti olduğu tahmin edilen Romney şu ana kadar 187 delegenin oyunu aldı.

Romney'i muhafazakar kimliğiyle ön plana çıkan Rick Santorum takip ediyor. ABD senatosunda 1995-2007 yılları arasında senatör olarak görev yapan Santorum'un delege sayısı 86.

Cumhuriyetçi parti başkan aday adayı olmadan önce Rick Santorum, Avustralyalı medya devi Rupert Murdoch'un televizyon kanalında yorumcu olarak çalışıyordu. Santorum adaylığını açıkladıktan sonra Murdoch bir televizyon konuşmasında kendisine desteğini açıklamıştı.

Başkanlık aday adaylığı seçimlerinde pek şans tanınmayan Ron Paul'un 40 ve Newt Gingrich'in 34 delegesi bulunuyor.

SEÇİM YAPILACAK EYALETLER
Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayını belirleyecek ön seçimlerin yapıldığı 10 eyalet ise şunlar: Ohio, Georgia, Alaska, Idaho, North Dakota, Massachusetts, Vermont, Virginia, Oklahoma ve Tennesse.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...