Suriye askeri göçmenlere ateş açtı: 1 ölü

Lübnan’a kaçmaya çalışan Suriyeli göçmenlere kendi askerleri ateş açtı; 1 kadın öldü.

Binlerce Suriyeli, ülkelerinde aydır devam eden karışıklıklardan kaçmak için komşu Lübnan’a sığınıyor. Suriye ise bunu engellemek için sert yöntemlere başvuruyor. Dün akşam El Bukaya sınır kapısında, Lübnan'a kaçanlara Suriye tarafından ateş açıldı.

Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bir grup Suriyelinin Lübnan'ın sınırdaki Vadi Halid yerleşim birimine kaçtığı sırada ateş açıldı. Ateşte, kaçan Suriyelilerden bir kadının öldüğü bildirildi. Olayda biri Lübnan askeri 5 kişi de yaralandı.

Görgü tanıkları, dün sabahtan bu yana Suriye'nin güvenlik güçleri tarafından kuşatma altında tutulan Tal Kalah adlı yerleşim biriminden yüzlerce kişinin Lübnan'a doğru kaçmaya çalıştığını söylediler. Bir görgü tanığı ile bir hastane kaynağı, Tal Kalah'ta dün en az 4 kişinin öldüğünü ve birçok kişinin yaralandığını öne sürdü.

Lübnan'ın sınır bölgesindeki Mukayble kasabasının Belediye Başkanı Rami Hazaal da dün öğleden sonra Suriye'den Lübnan yönüne azalan kaçışların akşam yeniden hız kazandığını, yaklaşık bin kişinin Lübnan'a girdiğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...