NTV

'Suriye hükümetinin düşmesi kaçınılmaz'

Anadolu Ajansı

Dünya

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Suriye hükümetinin düşmesinin 'kaçınılmaz' olduğunu söyledi. Juppe, Arap ülkelerinin Suriye’ye müdahale edilmesine karşı olduğunu belirtirken, Türkiye’nin batılı ülkelerden yana tavır aldığının altını çizdi.

France inter radyo kanalına konuşan Juppe, ''Arap ülkelerinin büyük bir kısmının Suriye'ye yönelik bir müdahaleye karşı çıkarken, Türkiye'nin giderek batı pozisyonuna yaklaştığını ve Şam yönetimine yönelik baskısını artırdığını'' söyledi

Suriye'deki durum ve uluslararası koşullar yüzünden Suriye'deki hükümetin düşmesini bir müddet daha zaman alacağını savunan Juppe, ''Hükümet düşecek, bu hemen hemen kaçınılmaz, fakat bu maalesef zaman alacak.

Durum bu ülkede oldukça karışık, Suriyeli gruplar arasında iç savaş tehlikesi ciddi olarak var. Suriye'nin komşuları Arap ülkeleri de bizim müdahalemizi istemiyor'' diye konuştu. Juppe, Suriye yönetiminin müeyyideler ve muhaliflerin gösterileriyle birlikte yoğun baskı altına gireceğini savundu.

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye ile ilgili karar almamasını da eleştiren Juppe, ''BM, Suriye'deki barbarca baskıya hiç bir şey söyleyemedi'' dedi.