Suriye konulu 11. Astana toplantısı 28-29 Kasım'da yapılacak

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, gazetecilere yaptığı açıklamada, garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye konulu 11. Astana toplantısını 28-29 Kasım'da yapma konusunda anlaştıklarını belirtti.

Anadolu Ajansı 19.11.2018 - 14:50

Suriye konulu 11. Astana toplantısı 28-29 Kasım'da yapılacak

Toplantının geleneksel olarak garantör ülkeler, Beşşar Esad rejimi ve askeri muhalefetin katılımıyla gerçekleşmesinin planlandığını kaydeden Abdrahmanov, görüşmelere gözlemci olarak Birleşmiş Milletler (BM) ve Ürdün temsilcilerinin davet edildiğini dile getirdi.

Suriye'de ateşkesin sağlanması için düzenlenen Astana toplantılarının ilki, Ocak 2017'de yapılmıştı.

İLKİ, OCAK 2017'DE YAPILMIŞTI

Ateşkesin garantörü ülkeler Türkiye, Rusya ve İran, rejim ve askeri muhalefet heyetleriyle 9 kez Astana'da bir araya gelmişti.

Toplantıların onuncusu, Rusya'nın Soçi kentinde gerçekleştirilmişti.

Astana toplantıları, Suriye krizine siyasi çözüm için BM gözetiminde yürütülen sürece olumlu katkı sağladı. Format kapsamında garantör ülkeler, çatışmaların en yoğun olduğu alanları "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Çatışan tarafların alıkoyduğu kişilerin serbest bırakılması üzerine çalışan teknik bir grup oluşturuldu. Astana toplantıları, Soçi'de geçen ocak ayında Ulusal Diyalog Kongresi'nin düzenlenmesine olanak sağlayarak, Anayasa Komitesi kurulması için çalışmaların başlatılmasına da imkan verdi.

Sayfa Yükleniyor...