Suriye konulu "Astana 5" sona erdi

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 5'nci Suriye Toplantısı sona erdi. Türkiye, Rusya ve İran heyetleri "çatışmasızlık bölgeleri"ne ilişkin ayrıntıları görüşmek için ortak çalışma grubu kurma ve gelecek ay yeniden biraraya gelme kararı aldı.

NTV Haber 05.07.2017 - 16:35 | Son Güncelleme : 05.07.2017 - 17:04

astana.jpg

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov Rixos President Otel'de, Türkiye, Rusya, İran, muhalefet ve rejim heyetlerinin katıldığı ana toplantıda kapanış bildirisini okudu.

Heyetlerin görüşmelerde "çatışmasızlık bölgeleri"nin sınırlarının çizilmesindeki ilerlemeden memnun kaldıklarını bildiren Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, bölgelerle ilgili operasyonel ve teknik usülleri sonuçlandırmak üzere, ortak çalışma grubunu görevlendirdiklerini duyurdu.

Abdrahmanov, Ortak Çalışma Grubu'nun, 1-2 Ağustos'ta İran'da toplanacağını, "Astana 6" toplantısının Ağustos'un son haftası yapılacağını dile getirdi.

Suriye hükümetinin Başmüzakerecisi Beşar el-Caferi ise görüşmelerde çatışmasızlık bölgeleri anlaşmasının uygulanması için hazırlanan belgelerin kabul edilmesinin Türkiye tarafından engellendiğini iddia etti.

Sayfa Yükleniyor...