Suriye kuzeyde kontrolü artırıyor

Suriyeli askeri kaynaklar, ülkenin kuzeyindeki Cizr el-Şuhur'i ele geçiren ordunun yakındaki Maarat el-Numan kasabasına yönelmeye hazırlandığını söyledi.

Haberler 14.06.2011 - 08:04

Türkiye'ye sığınan görgü tanıkları Suriye ordusunun ilerlediği bölgeleri talan ettiğini, evleri ve tarlaları yaktığını belirtiyor ve bölge sakinlerinin Türkiye sınırına kaçışı sürüyor.

Türkiye'de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yetkilileri, dünden bu yana bin kadar kişinin daha Suriye sınırından giriş yaptığını duyurdu. Son açıklanan sayılara göre Hatay'da oluşturulan dört çadırkente yerleştirilenmerin sayısı böylece yedi bine yaklaştı. Birleşmiş Milletler kaynakları yaklaşık beş bin kadar Suriyeli'nin de Lübnan'a sığındığını bildiriyor.

CİZR EL-ŞUHUR GERİLİMİ
Bölgedeki gerilim geçen hafta Suriye yetkililerinin, Cizr el-Şuhur kasabasında silahlı kişilerin 120 güvenlik görevlisini öldürdüğünü duyurması ardından tırmandı.

Şimdiye dek, öldürüldüğü belirtilen bu güvenlik görevlilerinden sadece 10'unun cesedi, bir karakol yakınındaki toplu mezarda bulundu.

Cesetlerin mezardan çıkarılmasına tanık olan muhabirler, dört kişinin başlarının kesilmiş olduğunu ve cesetlerin çok sayıda mermi ile delik deşik olduğunu anlattılar.

Suriye ordusu, Pazar günü girdiği kasabayı çevreleyen tepelerde kalan isyancı grupların peşinde olduklarını belirtiyor.

'DİRENİŞLE KARŞILAŞILMADI'
BBC'nin Beyrut muhabiri Jim Muir, iyi bir hazırlık ardından iki koldan kasabaya giren Suriye birliklerinin fazla bir direnişle karşılaşmış görünmediğini kaydediyor.

Devlete ait basın yayın organlarının "şiddetli çatışmalar olduğunu" bildirmesine rağmen, dünkü baskın sırasında sadece "silahlı terör örgütü üyesi" olarak nitelenen iki kişinin öldürüldüğü haber verildi. Ordu, bir askerin öldüğünü, dört askerin de yaralandığını bildirdi.

Suriye'deki muhalefetin "barışçı şekilde hareket edildiği" konusunda ısrar ettiğini belirten Jim Muir, "Cizr el-Şuhur ayaklanmasının ardında, silahlanan isyancıların mı, silahlı kuvvetlerden firar edenlerin mi, yoksa her ikisinin birden mi bulunduğu, henüz belirgin değil" diyor.

BBC Muhabiri, yöredeki oluşumun niteliği ne olursa olsun, son eylemlerin son derece baskıcı bir yönetime karşı girişilmiş çok yüksek sesli bir meydan okuma olduğunu ve yönetimin de, beklendiği gibi, bu isyanı bastırmak için bölgeye çok büyük bir güç gönderdiğini kaydediyor.

Sayfa Yükleniyor...