1979'da gerçekleşen İran İslam Devrimi'nden bu yana İran'ı ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, Tahran'da gerçekleştirilen Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde bir konuşma yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi konuşmasında, Suriye ve Filistin halklarının özgürlük ve onurları için mücadele ettiğini söyledi. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde Mursi konuşmasını yaptığı sırada, Suriye heyeti Mısır Cumhurbaşkanı'nı protesto etmek için salondan ayrıldı.

'SURİYE BÖLÜNME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA'
Suriye'de baskıcı bir rejimin işbaşında bulunduğunu söyleyen Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, ''Zalim Suriye rejiminin karşısında Suriye halkının yanında olmak insanlığımızın ve imanımızın gereğidir. Suriye demokratik bir sisteme geçmelidir, ülke iç savaş ve bölünme tehlikesiyle karşı karşıyadır" dedi.

SURİYELİ MUHALİFLERE ÇAĞRI
Suriyeli muhaliflere birlik çağrısı yapan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Suriye'de kanın akmasında tüm dünyanın sorumlu olduğunu söyledi. Mursi, "Akan kan karşısında sessiz kalmak Suriye halkına dost olanlara yakışmaz. Somut adımlar atılmadıkça akan kanın durmayacağını idrak etmeliyiz" şeklinde konuştu.

'ORTAK DÜŞMANA KARŞI BİRLİK OLUNMALI'
İran'ın barışçıl nükleer enerji çabalarına da destek veren Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "Mısır, İran'ın nükleer enerji üretme hakkını destekliyor. Barışçıl nükleer enerji bölgedeki tüm devletlerin hakkıdır. Bu konuda İsrail dışında bölgedeki tüm ülkeler ittifak halindedir. Zirveye katılan tüm devletler ortak düşmanlarına karşı birlik olmalıdır'' dedi.

İSRAİL'DEN SAYGI İSTEDİ
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, konuşmasında Filistin sorununa da dikkat çekti. Filistin'in müstakil bir devlete sahip olma hakkına sahip olduğuna dikkati çeken Mısır Cumhurbaşkanı, İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutukluların insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Mursi, Filistinli grupların aralarındaki ihtilafları çözmelerini temenni ettiğini de sözlerine ekledi.

Konuşma sonrasında, Mısır, Bağlantısızlar Hareketi başkanlığını İran'a devretti.