NTV

Suriye ordusu Arap Birliği'ni dinlemedi

Dünya

Suriye'nin Humus kentinde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 5 sivil hayatını kaybetti.

Suriye'de Beşşar Esad yönetiminin Arap Biriliği’nin koşulsuz çözüm planını kabul etmesine rağmen ülkede çatışmalar devam ediyor.

Suriyeli eylemciler ve görgü tanıkları, Humus'a bağlı Bab Amro yöresinde tanklardan uçak savar silahları ve makineli silahlarla açılan ateşte 2 kişinin öldüğünü, yine kentin başka bölgelerinde keskin nişancılarla askerlerin açtığı ateşte 3 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Eylemciler, Suriye'nin dün Arap Birliği'nin çözüm planını koşulsuz kabul etmesinin ardından askerlerin kentlerden geri çekilmesine yönelik hiçbir işaret olmadığını, aksine operasyonların sürdüğünü belirttiler.

Bir görgü tanığı da dün gece başkent Şam'ın banliyösü Harasta'da Arap Birliği planının kabul edilmesini kutlayan göstericilerden en az 120'sinin tutuklandığını söyledi.

Dün de güvenlik güçlerinin ateşinde 18 kişi yaşamını yitirmişti. Arap Birliği, dün Şam yönetimi ile çözüm planı konusunda uzlaşma sağlandığını açıklamıştı.

Plan, şiddet olaylarının bir an önce son bulması, yönetim karşıtı gösterilerde tutuklananların serbest bırakılması, Suriye ordusunun sivil yerleşim yerlerinden çekilmesi gibi maddeler içeriyor. Ayrıca, Suriyeli muhaliflerle Esad yönetimi arasında iki hafta içerisinde, Arap Birliği çatısı altında müzakerelerin başlatılmasını da öngörüyor.