Suriye ordusu Humus'ta ilerliyor

Suriye ordusunun, Humus kentinde devam eden operasyonlarında yeni bölgeler ele geçirdiği belirtildi.

06.07.2013 - 17:28

Suriye ordusu Humus'ta ilerliyor

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı askeri güçlerin, ağır top ateşi deteğiyle Humus’un muhaliflerin elinde buluanan bölgelerine ilerdiği belirtildi.

Khaldiyeh mahallesini ele geçiren Suriye ordusu, sekiz gündür devam eden operasyonlarda ağır top ve havan topu ateşiyle muhalifleri mevzilerinden atmaya çalışıyor.

Khaldiyeh mahallesinde bulunan ve Reuters ile Skype üzerinden iletişim kuram Tarık Badrakhan adlı aktivist, ‘Cuma gecesi başlayan yoğun bombardımanın bu sabah devam ettiğini’ belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir diğer aktivist, ‘çatışmalarda 8 muhalifin öldüğünü, Khaldiyeh’de çatışmaların yaşandığını’ belirtti. Aynı kaynak, askeri güçlerin yakınlardaki Bab Houd bölgesinde birçok binayı ele geçirdiğini söyledi.

Suriye’de iki yılı aşkın süren iç savaşta 93 bin insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Cuma günü yaşanan çatışmalarda 60 muhalif ve 40 sivilin öldüğünü açıkladı.

MUHALİFLERE YENİ LİDER
Suriye Ulusal Koalisyonu, bugün İstanbul’da yapılan oylamada yeni lideri olarak Ahmed el-Carba’yı seçti.

Suriye’nin Hasaka bölgesinden olan ve Suudi Arabistan’lı bir aşirete bağlı olduğu bilinen el-Cerba, oylamada en yakın rakibi Katarlı işadamı Mustafa Sabbagh’a üstünlük sağladı.

Üç güç merkezi olan Suriyeli muhalifler arasında Müslüman Kardeşler, Sabbah Cephesi ve Suudi destekli grupların olduğu biliniyor. Bu grupların ortak bir isim üzerinde anlaşamaması nedeniyle seçimlerin bir kaç turda tamamlandığı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...