Suriye'nin orta kesimindeki Rastan kentinde güvenlik güçleriyle, hükümet karşıtlarına katılan firari askerler arasında çatışmalar yaşanmaktaydı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi firarilerin kentten çekilmesi ardından askerlerin ilerlediğini söylüyor. Askerlerin tanklar ve zırhlı araçların desteğinde kente girdikleri belirtiliyor.

Muhaliflerin yoğun olduğu kent günlerdir kuşatma altındaydı. Rastan, Humus ile Hama arasında Türkiye'ye giden ana karayolun üzerinde.

Suriyeli muhalifler, Rastan kentinde güvenlik güçlerinin ilk kez ciddi silahlı direnişle karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Bu kaynaklara göre orduyu terkeden bin kadar eski asker ve silahlı vatandaş, Suriye ordusunun keskin nişancılarına, tank ve helikopterlerine karşı savaşıyordu.

Firari askerlerin kurduğu birliklerin büyüklüğü belli değil ama çoğu Suriye'de tarım sektörünün kalbi olarak bilinen Humus ve çevresinde örgütleniyor.

Humus, ordudaki rütbesiz askerlerin çoğunu oluşturan Sünnilerin çoğunlukta olduğu bir bölge ve 40 bin kişinin yaşadığı Rastan da burada. Ordudaki subayların çoğu ise Esad ailesi gibi Alevi. Buna rağmen ordudan firarların kitlesel düzeye ulaşmadığı ve çoğunluğun rejime sadık kaldığı belirtiliyor.

Muhaliflerin önde gelen isimlerinden Mişel Kilo ise protestoların silahlı bir ayaklanmaya dönüşmesi halinde Suriye'nin iç savaşla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Suriye hükümeti geçmişte ordudan firarlar olduğu iddialarını reddetmiş ve uluslararası komplo ile karşı karşıya olduklarını söylemişti. BM kaynaklarına göre ülkede Mart ayından beri 2.700 gösterici yaşamını yitirdi.

Bununla beraber yabancı gazetecilerin ülkeye girişi engellendiğinden tam olarak neler yaşandığı anlaşılamıyor. Şam ise şiddet olaylarından "terör çetelerini" sorumlu tutuyor, bu çetelerin 700 polis ve askeri öldürdüğünü öne sürüyor.