"Peşmerge görevlendirmesini PYD ve Barzani yapacak"

Suriye peşmergesinin Suriye'de terör örgütü IŞİD'e karşı görevlendirilmesinin PYD ile Mesud Barzani arasında yapılan anlaşma çerçevesinde olacağı belirtildi.

Anadolu Ajansı 02.10.2015 - 12:09

"Peşmerge görevlendirmesini PYD ve Barzani yapacak"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Helgurt Hikmet, Suriye peşmergesinin IŞİD'e karşı görevlendirilmesiyle ilgili konuştu.

Suriye peşmergesinin PYD ile IKBY Başkanı Mesud Barzani arasında yapılan anlaşma çerçevesinde bölgeye döneceğini ifade eden Hikmet, ABD'nin de bu anlaşmada rol oynadığını söyledi.

Suriye'ye gidecek Peşmergelerin birkaç birlikten oluştuğunu kaydeden Hikmet, "Bu güçler 1 yıl önce de gitmeye hazırdı fakat Suriye'deki siyasi partilerin anlaşmaya varamaması nedeniyle bu gerçekleşmedi. Şu anki süreçte de gitmeleri, oradaki savaşa olumlu bir etki yapacaktır" şeklinde konuştu.

"CEPHELERDE HAKİMİYET PEŞMERGEDE"

Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede, tüm cephelerde hakimiyetin peşmerge güçlerinde olduğunu savunan Hikmet "Günden güne teröristlere karşı daha fazla ilerleme katediyoruz. Son süreçte düzenlediğimiz operasyonlarda terör örgütüne ağır darbeler indirdik" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...