Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti ülkesinde de çok dikkatli bir biçimde takip ediliyor. Russia Today televizyonu, Putin'in Suriye'yi konuşmak için Türkiye'ye gittiğini belirtti.

İlişkili Haberler


"Russia Today"in internet sayfasında yer alan haberde, Türkiye-Rusya ilişkilerinin Rusya'dan kalkan Suriye uçağının zorla Ankara'ya indirilmesi sonrası gerildiği hatırlatıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 14-15 Ekim'de yapmayı planladığı Türkiye ziyaretinin ancak bugün gerçekleştiğini belirten Russia Today, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şu mesajı vereceğini belirtti: "Rusya, Suriye konusunda kilit bir rol üstleniyor. Rusya'nın tavrı çok önemli."

'ESAD'I MÜZAKERELERE ZORLA'
Ankara'nın, Rusya'nın Suriye politikasını hemen değiştirmesini beklemediği belirtilen haberde, "Ankara, Moskova'nın Suriye muhalefetine desteğini açıklamasını beklemiyor. Ankara için önemli olan Rusya'nın Esad rejimini müzakerelere zorlaması" denildi.

PATRIOT MESAJI
Haberde, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Suriye sınırına yerleştirilmesi planlanan NATO füze savunma sistemi konusundaki endişelerini dile getireceği vurgulandı. "Patriot" füzeleriyle ilgili Putin'in Erdoğan'a şu mesajı vereceği iddia edildi: "Türkiye-Suriye sınırına yerleştirilmesi planlanan Patriot füze savunma sistemi, Ortadoğu'nun "sallantıda" olan istikrarını daha da olumsuz etkileyecektir."

"Rusya'nın Sesi" radyosu da, Vladimir Putin'in "Suriye satrançı" için Türkiye'ye gideceğini yazdı.

'JAPONYA'YA RET, TÜRKİYE'YE EVET'
"The Moscow Times" gazetesi de, Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda'nın Moskova ziyaretini iptal eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirtti. Gazete, sağlık sorunlarına rağmen Putin'in İstanbul'da Türk yetkililerle bir araya geleceğini vurguladı.