Suriye sınırında 10 bin kişilik çadırkent

Suriye ordusu, hafta başında 120 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü Cizr eş-Şuhur kasabasına karşı operasyon başlattı. Bölgeden Türkiye’ye kaçanların sayısı da 3 bine yaklaştı. Kızılay sınırda yaklaşık 10 bin kişiye sığınma olanağı sağlayan çalışmaları tamamlamak üzere.

Haberler 10.06.2011 - 09:32

Suriye sınırında 10 bin kişilik çadırkent

Hafta başında Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Cizr eş-Şuhur kasabasında yaşanan çatışmalarda 120 güvenlik gücü öldürülmüştü. Yaşanan çatışma sonrasında kent ablukaya alınmıştı.


Suriye devlet televizyonundan bugün yapılan açıklamada, Cizr eş-Şuhur’a yönelik operasyonun başladığı duyuruldu. Açıklamada, operasyonların civar köylerdeki silahlı kişileri yakalamayı hedeflediği de ifade edildi. Televizyona bilgi veren bölge muhabiri ordu birliklerinin tanklar eşliğinde kasabanın dış bölgelerine girdiğini aktardı.

TÜRKİYE’YE KİTLESEL KAÇIŞ
Kasabada yaşananlar ve bölgede konuşlanan ordu birlikleri, Türkiye sınırına kitlesel bir kaçışa yol açtı. Suriye sınırından gelen haberler Türkiye’ye kaçan Suriyelilerin sayısının 3 bine yaklaştığı yönünde. Operasyonun başlamasından sonra Türkiye’ye kaçanların sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor.

56 YARALI HASTANELERDE
Olayların başlamasından bu yana Suriye'den Türkiye'ye geçenlerin sayısı bu sabah itibariyle 2 bin 792'ye yükseldi. Suriyeliler arasında bulunan 56 yaralıdan 28'i Antakya Devlet Hastanesi, 17'si Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, 3'ü Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, 3'ü de Hatay'ın Altınözü ilçesi Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaralılardan 5'i, tedavilerinin ardından çadır kentlere gönderilirken, diğer 51 yaralının ise tedavileri sürüyor.

100 KİŞİ GERİ DÖNDÜ
Yetkililer, sığınmacılardan bugüne kadar yaklaşık 100 kişinin hastanelerde tedavi edildiğini, bunlardan birinin yaşamını kaybettiğini bildirdiler.

Bu arada, sabaha karşı Suriye'den Türkiye'ye geçmek isteyen 157 kişinin ise kendi istekleriyle vazgeçerek, sınırdan geri döndükleri kaydedildi.

Kızılay'ın, 5 bin kişilik üçüncü çadır kenti kuracağı Altınözü ilçesine bağlı Boynuyoğun köyünde çalışmalara başladığı, burada bin çadır kurulacağı bildirildi.


İNSANİ KRİZ KAPIDA
Bölgeden gelen haberler bir insani krizin kpıda olduğu yönünde. NTV’ye konuşan eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise böyle bir insani krize izin verilmeyeceğini açıkladı. Suriye sınırındaki Yayladağı kapısı yakınlarında 8 bin kişilik bir çadır kent hazırlandı.

‘HASTANELER YARALILARA BAKMIYOR’
Cizr el-Şuhur‘a yönelik operasyon başlamadan önce, BBC'ye açıklama yapan kasaba sakinleri, Suriye hükümeti tarafından cezalandırıldıklarını, devlet hastanelerinin yaralıları tedavi etmeyi reddettiğini söyledi. Kasabada elektrik ve suyun olmadığı ve sokaklarda zehirli su dağıtıldığı haberleri de geliyor.

Suriye hükümeti kasabada 120 güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü söylüyor ve yaşananlardan silahlı çeteleri sorumlu tutuyor. Ancak ordu içi bir isyan yaşandığı yönünde haberler de var.

Sayfa Yükleniyor...