Suriye ve Irak'ta DAEŞ'e ağır darbe

Şam yönetimi ülkenin doğusundaki Deyrizor kentinde DAEŞ'e karşı zafer ilan etti. Suriye ordusu, Şii milisler, Rusya ve İran'ın desteğiyle terör örgütü DAEŞ'in Suriye'deki son kalesi Deyrizor'u ele geçirdi. Irak da Suriye sınırındaki El Kaim'e nihai saldırıya geçti.

NTV Haber 03.11.2017 - 16:04 | Son Güncelleme : 03.11.2017 - 16:05

Suriye ve Irak'ta DAEŞ'e ağır darbe

Suriye ordusu, Şii milisler, Rusya ve İran'ın desteğiyle terör örgütü DAEŞ'e ağır bir darbe indirdi. Terör örgütünün Suriye'deki son kalesi Deyrizor düştü.

Ülkenin doğusundaki kent, yıllardır DAEŞ kuşatması altındaydı. Suriye ordusu eylül ayında başlattığı operasyonla kuşatmayı kırdı.

Yaklaşık iki ay süren operasyonla Hamidiye, Şeyh Yasin, Erdi ve Raşidiye mahalleleri DAEŞ'ten kurtarıldı. Şam yönetimi, Deyrizor'da zaferini ilan etti.

Fırat nehrinin Batı kıyısında yer alan kent, Suriye'deki petrol üretiminin merkezi olarak biliniyor.

Suriye ordusu, Rusya'nın hava desteğiyle Irak sınırındaki Ebu Kemal'e doğru ilerliyor. ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri de Fırat nehrinin doğusunda DAEŞ'e karşı operasyon yürütüyor.

IRAK'TA DAEŞ'E KARŞI NİHAİ SALDIRI 

Irak ordusu ise sinirin öte yanında DAEŞ'e karşı nihai saldırıya geçti. Iraklı güçler Ebu Kemal'e komşu El Kaim kentine girdi. Ebu Kemal ile El Kaim'i birbirine bağlayan karayolu ele geçirildi.

El Kaim'deki sınır kapısının kontrolü de Irak güçlerine geçti. Ebu Kemal ve El Kaim, Irak-Suriye sınırında yer alıyor.

Birbirine çok yakın konumdaki kentler, DAEŞ'in elindeki son önemli toprak parçaları olarak niteleniyor.

Sayfa Yükleniyor...