NTV

Suriye'de 30 bin kişi tahliye ediliyor

NTV Haber

Dünya

Suriye'de yeni bir tahliye operasyonu yapılıyor. İdlib'in Fua ve Kefraya kasabaları ile Şam yakınlarındaki Medaya ve Zabadani'dan karşılıklı tahliyeler bu sabah başladı. 30 binden fazla insanın tahliye edilmesi bekleniyor.

İlişkili Haberler

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre sivilleri taşıyan 60 otobüs, Şii kasabaları Fua ve Kefraya'dan yola çıktı.

Aynı saatlerde Sünni silahlı muhalifleri taşıyan otobüsler Medaya'dan hareket etti. Zabadani'den yapılacak tahliyelerin ise bu akşam ya da yarın sabah başlayacağı açıklandı.

İran ile Katar'ın arabuluculuğunda varılan anlaşma uyarınca söz konusu bölgelerden 30 binden fazla insanın tahliye edilmesi bekleniyor.

Suriye'de 4 milyon 700 bin kişi ulaşımı zor bölgelerde, 644 bin kişi kuşatma altında yaşıyor. En zor durumdakiler Fua, Kefraya, Medaya ve Zabadani kasabalarında mahsur kalan 64 bin sivil.

Birleşmiş Milletler geçen ay bu kasabalara gıda ve tıbbi malzeme ulaştırılamıdığı için ölümler görüldüğüne dikkat çekmiş, durumu felaket olarak nitelemişti.

Şiilerin çoğunlukta olduğu Fua ve Kefraya iki yıldır Nusra Cephesi'nin, Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Medaya ve Zabadani ise yaklaşık iki yıldır Suriye ordusu ve Şii Hizbullah hareketinin kuşatması altında bulunuyor.

ETİKETLER