ABD Suriye'de askeri seçeneği düşünüyor

ABD, Rusya ile görüşmelerin sona ermesinin ardından Suriye'deki kriz askeri müdahalede bulunma seçeneğini gözden geçireceğini duyurdu.

Haberler 05.10.2016 - 11:32

ABD Suriye'de askeri seçeneği düşünüyor

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Suriye’deki savaşın durdurulması için diplomatik, askeri, istihbari ve ekonomik olmak üzere çok yönlü çözüm arayışları içinde olduklarını söyledi.

Günlük basın toplantısında konuşan Mark Toner, ABD’nin Rusya ile Suriye'de barışı sağlamak için yürütülen görüşmelerin askıya aldığını açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de çözüm arayışlarına ilişkin olarak çalışmalara devam ettiklerini belirten Toner, “İlgili kurumlarımız diplomatik, askeri, istihbari ve ekonomik seçenekleri gözden geçiriyorlar ve içeride yaptığımız bu tartışmalar devam edecek” dedi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu’na (ISSG) üye ülkelerle görüşmelerine devam edeceklerini ifade eden Toner, “Hali hazırda Almanya tarafından düzenlenen bir toplantı var. Berlin’de yapılacak ve biz katılacağız. Çok sayıda seçeneği gözden geçiriyoruz. Bu seçeneklerin bazılarını daha önce dile getirmiştik” diye konuştu.

Toner, Berlin’de yapılacak toplantıya ISSG üyesi olan Rusya’nın katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya ise “Katılacaklarını sanmıyorum” şeklinde cevap verdi.

Suriye’de çözüm arayışları için farklı seçeneklerin gözden geçirilmesi gerektiğini kaydeden Toner, bölgede farklı ülkelerin olduğunu ve bu ülkelerle çalışabileceklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Toner, “Bunu çatışmaların durdurulması anlaşmasının başlaması bağlamında ISSG ilk kurulduğu zaman yapmıştık” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...