NTV

Suriye'de bir kez daha sarin gazı tespiti

Anadolu Ajansı

Dünya

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye'nin kuzeyindeki bir köyde 30 Mart'ta sarin gazı kullanıldığını açıkladı.

İlişkili Haberler

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (OPCW), Suriye'de Esad rejiminin ölümcül sarin gazı kullandığına ilişkin yeni bir bulguya daha ulaştığını açıkladı.

Yazılı açıklamada bulunan ABD'li temsilci Haley, BM ve OPCW tarafından oluşturulan ortak soruşturma misyonunun (JIM) bulgularının, Suriye'nin kuzeyinde 30 Mart'ta, Han Şeyhun saldırısından 5 gün önce de sarin gazı kullanıldığını ortaya koyduğunu belirtti.

Nikki Haley açıklamasında, "OPCW, Suriye rejiminin ölümcül sarin gazı kullandığının bir başka örneğini daha açıkladı" ifadesine yer verdi.

Esad rejiminin yıllardır masum Suriyeli sivilleri öldürmek ve terörize etmek için kimyasal silahlar kullandığını, sahip olduğu bu silahlar konusunda yalan söylediğini ve OPCW ile işbirliği yapmayı reddetmeyi sürdürdüğünü belirten Haley, "Suriye rejimi işlediği suçların hesabını vermediği sürece gelecekteki kimyasal silah saldırılarını önleyemeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Haley, Esad rejiminin, işlediği korkunç suçlardan sorumlu tutulması için Suriye'de kimyasal silah kullanımını soruşturan JIM'in bu ay sona erecek görev süresinin BM Güvenlik Konseyi tarafından uzatılması gerektiğini vurguladı.

BM misyonu JIM, Suriye'de kimyasal silah kullanan tarafların tespiti amacıyla 2015 yılında oluşturulmuştu.

Esad rejimi 4 Nisan'da İdlib'e bağlı Han Şeyhun beldesinde kimyasal silahla yaklaşık 100 sivili öldürmüş, 500 civarında sivili de yaralamıştı. BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Esad rejiminin Han Şeyhun kimyasal silah katliamında sarin gazı kullandığını teyit etmişti.

ETİKETLER