Suriye'de, dün geceden bu yana devam eden protesto gösterileri, bugün Cuma namazının ardından daha da şiddetlendi.

Görgü tanıkları, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidarı bırakmasını isteyen binlerce kişinin, başkent Şam'ın Medan semtinde, Humus, Laskiye, Dera ve Deir El Zor'da Cuma namazından sonra sokaklara döküldüğünü bildirdi. Eylemcilerin ise bugünkü gösterilerin Humus kentinde hayatını kaybeden göstericilere adanması çağrısını yaptığı bildirildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN MÜDAHALESİ SERT OLDU
Güvenlik güçleri ile göstericiler arasında yoğun çatışmaların yaşandığı ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Kamışlı kentinde hükümete karşı düzenlenen gösteriler güvenlik güçlerince bastırıldı.

260 bin nüfusu olan kentte yapılan gösterilere göz yaşartıcı bomba ve coplarla müdahale edildi. Olaylar sırasında birkaç kişi yaralandı.

BEŞ SİVİL HAYATINI KAYBETTİ
Çatışma bölgesindeki kent sakinlerinden alınan bilgiye göre Humus'ta, Devlet Başkanı Beşsar Esad'a karşı artan sivil itaatsizliğe müdahale sırasında tanklarla düzenlenen saldırılarda dün gece en az 5 sivilin öldüğü açıklandı.

Çatışmaların arttığı başkent Şam'da güvenlik güçleri önlemlerini artırırken, geçen Cuma gerçekleşen gösterilerde çoğu başkent Şam'da olmak üzere 30 kişinin öldüğü ifade edilmişti.

Eylemlerin şiddetle devam ettiği, özellikle de bu haftasonu yoğun çatışmaların yaşandığı Humus'ta da son birkaç günde yaklaşık 50 kişinin öldüğü açıklandı.