Suriye’de göstericilere ateş açıldı

Yönetimin attığı adımlara rağmen Suriye durulmuyor. Muhalefetin merkezi Dera’da bugün yapılan gösterilere güvenlik güçleri ateş açarak müdahale etti.

28.03.2011 - 15:11

Suriye’de göstericilere ateş açıldı

Suriye’de bir haftadan fazla bir süredir eylemlerin merkezi olan Dera bugün yine gösterilere sahne oluyor. Kentin ana meydanında toplanan yüzlerce kişi 48 yıldır uygulanmakta olan olağanüstü halin kaldırılması için sloganlar attı. Görgü tanıkları güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için ateş açtığını belirtti.

Associated Press ajansý da bir görgü tanığına dayandırdığı haberinde, güvenlik güçlerinin, Dera'da hükümet karşıtı 4 bin civarında protestocuya önce göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini, daha sonra havaya ateş açtığını aktardı.

Suriye yönetimi ise gösterilerin önüne geçmek için bir yandan bazı sert önlemlere başvuruyor, bir yandan da bazı reformları hayata geçirmeye hazırlanıyor. Olayların merkezi Dera ile haftasonu çatışmaların yaşandığı kıyı şehri Lazkiye’ye askeri birlikler sevkedildi.

İnsan hakları örgütlerine göre, geniş çaplı gözaltı operasyonları yürütülüyor. Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın danışmanı Busseyna Şaban ise, ülkede geçen haftadan buyana yaşanan çatışmalardan radikal militanları sorumlu tuttu.

Hükümetin yarın istifa edebileceği haberleri gelirken, Devlet Başkanı Esad'ın da iki gün içinde halka hitap edeceği ve önemli kararlar açıklayacağı duyuruldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...