Suriye'de gözlemcilere rağmen şiddet sürüyor

Arap Birliği gözlemcileri bugün Suriye'nin Dera, Hama ve İdlib kentlerinde ziyaretlerine devam edecek. Suriyeli muhalifler ise bugün ülke genelinde 8 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

29.12.2011 - 14:38

Suriye'de gözlemcilere rağmen şiddet sürüyor

Arap Birliği gözlemci heyetinin başkanı Sudanlı General Mustafa el Debi, Esad rejimine karşı ayaklanmanın ilk başladığı güneydeki Dera kenti ile kuzeydeki İdlib, Hama ve Şam çevrelerinde incelemelerde bulunacaklarını söyledi.

Foreign Policy dergisi ise, Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetiminin Arap barış planını uygulayıp uygulamadığını yerinde belirlemeye çalışan gözlemci heyetinin başkanı Sudanlı General Mustafa el Debi'nin "dünyanın bir insani misyonun başında gördüğü en uygunsuz kişi" olabileceğini savundu.

DARFUR'DAKİ SOYKIRIMDAN SORUMLU
Derginin yazısında, gözlemci heyetinin Başkanı Debi'nin Sudan'ın Darfur'daki "soykırım" sırasında yapılan en acımasız vahşetten sorumlu tutulan "cancavid"lerin kurucusu olmakla suçlandığına işaret etti.

MUHALİFLER DEBİ'YE TEPKİ GÖSTERDİ
Arap Birliği gözlemciler dün de muhaliflerin kalesi olarak bilinen Humus kentinde inceleme yapmışlardı. Gözlemcilerin Başkanı Mustafa el Debi, "Kente korkutucu bir manzarayla karşılaşmadık" sözleriyle muhaliflerin büyük tepkisini çekmişti.

Debi daha sonra sözlerine açıklama getirerek "Henüz çalışmalarımızın başlangıcındayız. 20 kişilik ekibimiz Humus'ta uzun süre incelemelerde bulunacak" demişti.

8 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ
Arap Birliği gözlemcileri çalışmalarını sürdürürken Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada bugü ülke genelinde güvenlik güçlerinin 8 kişiyi öldürdüğü iddia edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...