İlişkili Haberler

Fırat Kalkanı Harekatı'nda kendileriyle irtibat kesilen iki askeri arama çalışmaları sürüyor. DAEŞ'in kaçırdığını iddia ettiği askerlerin kamuoyunda bordo bereli olarak bilinen Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli iki astsubay olduğu öğrenildi.

Askerlerin Adana ve Çanakkale'deki aileleri askeri yetkililerce bilgilendirildi. Kayıp iki askerin, son bulundukları yerin El Bab'ın kuzey batısındaki Ed Dana Köyü yakınları olduğu belirtiliyor.

Askerlerin, DAEŞ'in kontrolündeki bazı bölgelerde keşif ve istihbarat çalışması görevindeyken yollarını kaybettikleri ve bu sırada kaçırıldıkları tahmin ediliyor.

Bölgedeki askeri kaynaklar, iki astsubayın sivil bir araçta bulunduğu ve kayboldukları noktada çatışma izlerine dair bulgulara rastlandığını belirtiyorlar. Askerlere tercümanlık yapan bir kişinin yaralı olduğu da gelen bilgiler arasında.

Askerlerin bulunması için bölgeye insansız hava araçları gönderildi. Keşif uçuşlarının sayısını artırıldı. İstihbarat servislerinin bölgedeki kaynakları da harekete geçirildi.

El Bab'a 3 kilometre mesafedeki Ed Dana Köyü'nün kontrolü, bir süredir Özgür Suriye Ordusu ile DAEŞş unsurları arasında el değiştiriyor.

Son olarak Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekatı'nın 98. gününde köye hava harekatı düzenlemişti. DAEŞ, 30 Eylül 2015'te, Kilis sınırında Türk askeri Sefer Taş'ı kaçırmıştı.

Sefer Taş'ın halen, Suriye'nin Rakka kentinde, DAEŞ'e ait bir cezaevinde tutulduğu belirtiliyor.