İlişkili Haberler

Suriye'de Esad rejimi ilk kez 21 Ağustos 2013'te kimyasal silah kullandı. Başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenelenen saldırıda bin 400'ün üzerinde sivil hayatını kaybetti. Çoğu kadın ve çocuk 10 bin sivil yaralandı.

Suriye'de kimyasal silah, dönemin Amerikan yönetiminin kırmızı çizgisiydi. Washington'ın Suriye'ye müdahale için başlattığı girişim Rusya'nın devreye girmesiyle engellendi. Suriye'nin elindeki kimyasal silahların imhasına karar verildi.

19 ağustos 2014'te imha sürecinin tamamlandığı ilan edildi. Ancak o günden bu yana meydana gelen saldırılar, silahların tamamının imha edilmediğini gözler önüne seriyor.

Suriye İnsan Hakları Ağı'nın 20 Şubat'ta yayımladığı rapora göre, rejim son üç yılda 162 kez kimyasal silah kullandı. Doğu Guta'daki saldırıların dışında düzenlenen saldırılarda en az 230 sivil yaşamını yitirdi.
Kimyasal silahlar en çok İdlib, Şam kırsalı, Hama ve Halep'te kullanıldı.

Rejim son 10 günde biri Hama ve Şam diğer ikisi İdlib'de olmak üzere dört kez klor gazı saldırısı düzenledi.

İdlib'in Han Şeyhun beldesinde gerçekleşen hava saldırısı sonrası 100'den fazla sivil ölmüş 500 kişi de kimyasal gazdan etkilenmişti. Ölenler arasında çok sayıda çocuk ta bulunuyor.