Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın olağanüstü halin bir hafta içinde kaldırılacağı yönündeki açıklamasına rağmen protestolar devam ediyor. Ülkenin çeşitli kentlerinde dün akşam saatlerinde başlayan gösteriler gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti. 

Akşam saatlerinde, silahlı gruplar Humus kent girişindeki anayolları barikat kurarak kapattı ve kentin dış kesimlerinde güvenlik güçleri ile çatıştı. Champress internet sitesinin resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde,çatışmalarda 14 kişinin öldüğünü duyurdu. Haberde, yaralı sayısının 45'e ulaştığı ve yaralılar arasında asker ve polislerin de olduğu belirtilirken, hayatını kaybedenlerin kaçının sivil olduğuna ilişkin bilgi verilmedi.

El Cezire televizyonu ise Humus'taki olaylarda ölü sayısının 20'ye ulaştığını duyurdu.Kentte bugün de zaman zaman çatışmaların çıktığı, sokakların çok tenha olduğu belirtiliyor.

'UYUŞTURUCU KARTELLERİNİN BÖLGESİ
Dünya Televizyonu da, kentteki olaylara ilişkin haberinde, "uyuşturucu karteli olan bir grubun yaşadığı bir bölgede olayların meydana geldiğini, çatışmalarda yaralanan silahlı bir kişinin hastaneye kaldırıldığını ve bu kişinin Lübnan uyruklu olduğunun tespit edildiğini" öne sürdü.

Televizyon, kentteki Telbise bölgesinde, "bazı meçhul kişilerin, bazı mahallelerde elektrikleri kestiğini ve bazı camilerdeki hoparlörlerden cihat çağrıları yapıldığını" iddia etti.

Humus'un dışında, Lazkiye, Der'a, Halep, Şam kırsalında bazı bölgeler ve Tartus'a bağlı Banyas'ta da akşam saatlerinden itibaren gösteriler yapıldı. Lazkiye'de zaman zaman silah sesleri duyuldu. 

Suriye lideri Esad, önceki gün ülkede 50 yıldır uygulanan olağanüstü halin bir hafta içinde kaldırılacağını açıklamıştı. Suriye'de 1 aydır devam eden gösterilerde 200'den fazla kişi yaşamını yitirdi.