Suriye'de kanlı cenaze

Dünkü gösterilerde 88 kişinin ölmesinin ardından, bugünkü cenaze törenlerinde de kan aktı.

23.04.2011 - 14:41

Suriye'de kanlı cenaze

Suriye'de, dün göstericilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında en az 88 kişinin öldüğü haberlerinin ardından bugün düzenlenen cenaze törenlerinde de kan aktı.


Suriye'deki bir insan hakları örgütü, dün ölen protestocuların toplu cenaze törenlerinde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 12 olduğunu bildirdi.

Bağımsız insan hakları örgütü Savasiye, güvenlik güçlerinin başkent Şam ve yakınındaki bölgeler ile İzraa'daki cenaze törenlerinde en az 12 kişiyi öldürdüklerini bildirdi.

Suriye Ulusal İnsan Hakları Örgütü'nden Ammar Kurabi de ülkede son iki günde çıkan olaylarda ölenlerin sayısının 120 olduğunu söyledi.

Ülkede son 5 haftadaki gösterilerde ölenlerin sayısının ise 300'ü geçtiği bildiriliyor.

AFP'nin haberine göre Şam'daki cenazenin düzenlendiği bölgede, camiden mezarlığa doğru ilerlenirken, çevredeki binalarda bulunan keskin nişancılar tarafından kalabalığa ateş açıldı.

Cenaze törenine katılanlar yönetim karşıtı ve Devlet Başkanı Beşşar Esad aleyhine sloganlar attı.

Görgü tanıklarının iddialarının başka bağımsız kaynaklarca doğrulanma imkanı bulunmuyor.

OBAMA'DAN SERT UYARI
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye yönetimine, göstericilere karşı şiddet kullanımına "hemen son verme" çağrısında bulundu ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı, "halkına baskı uygulamak için İran'ın yardımını almaya çalışmakla" suçladı.

Obama, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak sert ifadelere yer verdiği yazılı açıklamasında, "ABD, Suriye yönetiminin göstericilere karşı güç kullanımını mümkün olan en güçlü ifadelerle kınamaktadır. Protestoları bastırmaya yönelik acımasızca şiddet kullanımına şimdi son verilmelidir" ifadesini kullandı.

"Protestoculara karşı şiddetin bugün de devam etmesinin, Suriye yönetiminin olağanüstü hal yasasının kaldırılması ve barışçı gösterilere izin verilmesi yönündeki adımlarının ciddi olmadığını gösterdiğini" belirten Obama, şunları kaydetti:

"Suriye'de protestoların başlamasından bu yana geçen iki aylık süre zarfında ABD, defalarca Suriye Devlet Başkanı Esad ve Suriye yönetimini anlamlı reformları hayata geçirmeye çağırdı. Ancak onlar, Suriye halkının haklarına saygı göstermeyi, taleplerine yanıt vermeyi reddetti. Suriye halkı, dünyadaki tüm bireylerin sahip olması gereken ifade ve barışçı toplanma özgürlüğü, liderlerini serbestçe seçebilme hakkı gibi özgürlükler için çağrılarda bulundu. Devlet Başkanı Esad ve Suriyeli yetkililer, onların bu çağrılarını sürekli reddetti ve baskı yolunu seçti. Onlar, zaten baskıcı olan güvenlik tedbirlerini daha da artıracak biçimde güç kullanımına ve acımasızca insan hakları ihlallerine başvurarak, kendi kişisel çıkarlarını, Suriye halkının çıkarlarının önüne koydu.

Devlet Başkanı Esad, kendi halkını dinlemek yerine, İranlı müttefiklerinin kullandığı aynı acımasız taktikler yoluyla Suriye vatandaşlarına baskı uygulamak için İran'ın yardımını alma arayışı içine girerken, dışarıdaki kesimleri suçluyor. Devlet Başkanı Esad'a, izlediği yolu şimdi değiştirmeye ve halkının çağrılarına kulak vermeye çağırıyoruz."

Obama, "Suriye yönetiminin kendi vatandaşlarına olan yaklaşımına kuvvetle karşı çıktıklarını" vurgulayarak, "Suriye yönetiminin, terörizm ve terör gruplarına desteği de dahil olmak üzere, daha genel anlamda istikrarı bozucu davranışlarına karşı çıkmayı sürdürüyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama, "ülkesinin, Suriye'de ve dünyanın diğer yerlerinde tüm insanların hak ettiği demokrasi ve evrensel hakların destekçisi olmaya devam edeceğinin" altını çizdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...