Suriye’de kanlı gösteriler büyüyor

Çatışmalarda dün hayatını kaybeden göstericilerin cenaze törenine 20 bin kişi katılıyor.

24.03.2011 - 11:53

Suriye’de kanlı gösteriler büyüyor

Tunus’ta başlayıp tüm Arap coğrafyasına yayılan isyan dalgasının son durağı Suriye oldu. Ülkenin güneyindeki Dara kentinde geçen haftadan buyana gerçekleşen gösterilere güvenlik güçleri sert müdahale ediyor.


Dün bir camiye düzenlenen saldırıda 15 kişinin yaşamını yitirmesini protesto eden göstericilere güvenlik güçleri ateş açtı. Hastane kaynakları dün olaylar sonrasında en az 25 cesedin morglara getirildiğini açıkladı. İnsan hakları örgütleri ise yaklaşık 100 kişinin öldüğünü öne sürdü.

Dün öldürülen göstericilerin dokuzu için bugün cenaze töreni düzenleniyor. Haber ajansları 20 binden fazla kişinin törene katıldığını duyurdu. Dara'nın güneyindeki mezarlıkta toplanan kalabalık, "özgürlük" ve "şehitlerin kanı yerde kalmayacak" sloganları attı. 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon olayların 'şeffaf bir şekilde soruşturulması ve sorumluların yargıya sevkedilmesi" çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı da, "Suriye hükümetinin, halkının evrensel haklarını özgürce kullanmasını şiddet, yıldırma ve keyfi tutuklamalarla engellemesinden derin kaygı duyduğunu" açıkladı.

GÖSTERİCİLERİN İSTEKLERİ
Öte yandan, Dera kentinde yaşayanlar, talep listelerini kentteki olayları araştıran Soruşturma Komisyonu'na teslim etti.

Liste, El Vatan gazetesinin internet sitesinde yayımlandı:

— Vali görevden alınsın.

— Gösteride hayatını kaybeden şehitlerden ve ailelerinden özür dilensin. Göstericilere ateş edenler ve emri verenler yargılansın. Gösterilerde yaralananlar ve aileleri tutuklanmasın. Cuma ve cumartesi günü gösterilere katılanlar tutuklanmasın. Tutuklu bulunanlar serbest bırakılsın.

— Kentte bir süre önce tutuklanan üniversite öğrencileri serbest bırakılsın.

— Geçmişte ve gösteriler sırasında tutuklanan siyasi tutuklular serbest bırakılsın, yurt dışında sürgünde olan muhaliflerin geri dönüşüne izin verilsin.

— Ülkede uygulanan olağanüstü hal kanunu kaldırılsın, yolsuzlukla mücadele hızlandırılsın ve halkın yaşam standartları yükseltilsin.

— Vergiler düşürülsün, gıda ve yakıt fiyatlarında indirim yapılsın; geçen yıl uygulamaya başlanan peçe yasağı nedeniyle görevlerine son verilen peçeli öğretmenler görevlerine iade edilsin.

— Geçici memurlar kadroya alınsın, otobüs garajı taşınsın, emlak alım-satım işlemlerinde talep edilen güvenlik belgesi uygulaması kaldırılsın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...