Şam rejminin kimyasal silah kullanarak gerçekleştirdiği saldırıda binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

İlişkili Haberler


Anadolu Ajansı'nın haberinde, SMDK'nın Devrim Komuta Konseyi'nden alınan bilgiye göre, Doğu Guta bölgesinde 6 noktaya saldırı düzenlendi.

Kimyasal silahın da kullanıldığı öne sürülen saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yüzlerde kişi öldü. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), ölü sayısını 1100 olarak duyurdu.

İstanbul'da açıklama yapan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra ise ölü sayısını bin 300 olarak açıkladı.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nin açıklamasında da, bölgedeki sahra hastanelerinde tıbbi malzeme eksikliğinden dolayı ölü sayısının artmasından endişe duyulduğunu ifade edildi ve olay katliam olarak nitelendirildi.

ESAD REJİMİ YALANLADI
Suriye hükümeti ise, kimyasal silahlar kullanıldığı iddialarını yalanladı. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, 'kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaların gerçeği yansıtmazığı' belirtildi.

Yapılan açıklamada, iddianın Birleşmiş Milletler (BM) kimyasal silah denetleme heyetinin dikkatini dağıtmak için ortaya atıldığı öne sürüldü.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada ise muhaliflerin iddiası reddedildi ve 'Esad karşıtlarının bir endişe ve bocalama içinde olduğuna işaret ettiğini' belirtti.

Suriye Enformansyon Bakanı Ümran Zoabi ise kimyasal silah iddialarının 'mantıksız ve sahte olduğunu' ileri sürdü.

"SARİN GAZI KULLANILDI"
Bölgedeki doktorlardan Halid Mahmud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok sayıda kişinin kullanılan sarin gazından etkilendiğini ifade etti.

Yaralılarda nefes darlığı, kusma, göz bebeklerinde küçülme, bilinç kaybı yaşandığını belirten Mahmud, acil olarak tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

ARAP BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Suriye'de Beşşar Esad güçlerinin Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlediği ve kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilen saldırıyı kınayarak, olayı araştırmak için BM heyetinin acilen bölgeye gitmesini istedi. 

SALDIRIYA UYKUDA YAKALANDILAR
Öte yandan bölgedeki aktivistler, sabahın erken saatlerinde sivil yerleşim bölgelerine havadan atılan gaz bombaları sebebiyle insanların saldırıya savunmasız şekilde, uykuda yakalandığı belirtti.