Suriye'de ölü sayısı 5 bini aştı

Birleşmiş Milletler, Suriye'de mart ayından bu yana süren şiddet olaylarında ölenlerin sayısının 5 bini aştığını açıkladı.

13.12.2011 - 12:39

Suriye'de ölü sayısı 5 bini aştı

Suriye'de insanlığa karşı suç işlenmiş olabileceğine işaret eden BM, Güvenlik Konseyi'ni harekete geçmeye çağırdı. Güvenlik Konseyi'nin, Suriye konulu toplantısında konuşan BM İnsan Hakları Temsilcisi Navi Pillay, ölenler arasında 300'den fazla çocuğun bulunduğunu söyledi.

9 aydır süren olaylarda 14 bin'den fazla gözaltı olduğunu, Suriyelilerin işkence gördüklerini ve 12 bin 400 kişinin de komşu ülkelere kaçtığını belirten Pillay, "kanıtlara, yaygın ve sistematik cinayetlere, gözaltılara ve işkence olaylarına dayalı olarak, bu davranışların insanlığa karşı suç oluşturduğunu düşünüyorum. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin bunları dikkate almasını tavsiye ediyorum" dedi.

'BM OBJEKTİF VE ADİL DEĞİL'
Suriye'nin Birleşmiş Milletler'deki Büyükelçisi Beşşar Caferi,, Pillay'ye tepki gösterdi. Caferi, “Sayın Pillay tutumunda objektif ve adil değil.”dedi.

ABD: GÜVENLİK KONSEYİ GEÇ KALDI
ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Susan Rice ise, Arap Birliği ve Türkiye'nin Suriye'ye dönük cesur adımlarına bakıldığında Güvenlik Konseyi’nin geç kaldığını savundu. Elçi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda daha somut adımlar atmasını istedi.Batılı ülkelerin yaptırım talebine rağmen, Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri Rusya ve Çin, Beşşar Esad yönetimine zaman tanınmasından yana olduklarını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...