'Suriye’de ölü sayısı iki bini geçti'

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Suriye'de, hükümet karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısının iki bini geçtiğini söyleyerek, ülkesinin Suriye yönetimine karşı yaptırımlarını genişlettiğini açıkladı.

05.08.2011 - 09:54

'Suriye’de ölü sayısı iki bini geçti'

Suriye’de çok sayıda sivil kaybının yaşandığını belirten Clinton, Suriye güvenlik güçlerinin, Hama kenti başta olmak üzere düzenlediği askeri operasyonlarda, iki binden fazla kişinin öldüğünü açıkladı. Clinton, Esad'ın meşruiyetini yitirdiği mesajını da yineledi.

ABD'DEN SURİYE'YE YENİ YAPTIRIMLAR
ABD, gösterileri bastırmada şiddet kullanmaya devam eden Suriye yönetimine karşı uyguladığı yaptırımların kapsamını genişletti.

Yeni pakette, ABD Maliye Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve kardeşi için paravan görevi gördüğü ifade edilen önemli bir işadamınana uygulanacak yaptırımlar da yer alıyor.


BM SURİYE’Yİ KINADI
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de iki gün önce Suriye hükümetinin, ülkedeki gösterileri bastırmada kullandığı şiddeti kınayan bir metin üzerinde anlaşmıştı.

Konsey tarafından yayımlanan bildiride "yaygın insan hakları ihlalleri ve Suriyeli yetkililerin sivillere karşı güç kullanması" kınandı.

Bildiri, bazı Güvenlik Konseyi üyelerinin herhangi bir kınamanın Libya operasyonuna benzer bir müdahaleyle sonuçlanacağı kaygılarına rağmen kabul edildi.

Bildiride ayrıca şiddetin sorumlularının hesap verebilir olması gerektiği de ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...