Suriye Seçim Komisyonu'nun açıklamasına göre seçime katılım oranı yaklaşık yüzde 51 olarak gerçekleşti. Suriyeli yetkililer, şiddet olaylarının yaşandığı bölgelerdeki duruma ilişkin olarak bilgi vermedi.

İlişkili Haberler


Sonuçlar 2007 yılındaki seçimlerden farklı olmadı ve Baas Partisi yine 250 sandalyenin çoğunluğunu kazandı. Yeni mecliste 30 kadın millletvekili olacak. Meclisin iki hafta içinde toplanması bekleniyor. Muhalefet ise bu seçimi boykot etmişti.

MUHALİFLER YİNE 'GALYUN' DEDİ
Öte yandan Roma'da toplanan Suriyeli muhaliflerse, Burhan Galyun'u Suriye Ulusal Konseyi başkanlığına yeniden seçti. Galyun, kurulduğu Ekim 2011'den beri konseyin başkanlığını yürütüyor.

'36 MUHALİF ÖLDÜRÜLDÜ'
Suriye'de Beşşar Esad yönetimine bağlı ordunun muhaliflere yönelik bugün düzenlediği operasyonlarda 36 kişi öldü. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Deyr-i Zor'da 7, Şam, Tartus ve Hama'da 6'şar, İdlib ve Humus'ta 5'er, Der'a'da 1 kişi olmak üzere ikisi çocuk 36 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Suriye'de BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın ateşkes planı kağıt üzerinde yürürlükte olsa da ülkede çatışmalar ve saldırılar devam ediyor. Son olarak muhalifler Rastan kentinde 23 askerin öldürüldüğünü duyurdu.

Birleşmiş Milletler ise ülkede kağıt üzerinde yürürlükte olan ateşkesi denetlemek için gözlemci sayısını artırıyor. Örgütün amacı Güvenlik Konseyi'nin kararı doğrultusunda gözlemci sayısını ay sonuna kadar 300'e çıkarmak.

ŞİDDET KOMŞUYA SIÇRADI
Suriye'deki şiddetin sona ermemesi, komşu ülkeleri de etkiliyor. Lübnan'ın Trablus kentinde son iki gündür Sünni ve Aleviler çatışıyor. Suriyeli muhalifleri destekleyen bir gencin gözaltına alınmasıyla başlayan çatışmalarda can kayıplarının yanısıra yaralananlar da var.

Suriye'de geçen yıldan bu yana devam eden yönetim karşıtı ayaklanmada Birleşmiş Milletler verilerine göre 9 binden fazla kişi öldü.