Suriye'de tek partili dönem sona erdi

Suriye'de hükümet, siyasi partilerin kurulmasına olanak veren yasayı kabul etti.

25.07.2011 - 11:04

Suriye'de tek partili dönem sona erdi

Mart ayından bu yana Suriye'nin çeşitli kentlerinde sokağa çıkan hükümet karşıtı göstericilerin temel taleplerinden biri olan, çok partili bir siyasal düzenin kurulmasını sağlayacak yasa bugün kabul edildi.

Suriye'de devlet kontrolü altındaki SANA ajansının haberine göre, ülkede kurulacak siyasi partilerin anayasaya, demokratik ilkelere, yasalara, temel hak ve özgürülüklere saygılı olması gerektiği vurgulandı.

'YASA REFORMLARIN BİR PARÇASI'
Yeni yasayla ilgili ayrıntılara yer verilen haberde, yasanın hükümetin reform programının bir parçası olduğu ve siyasi iktidarın değişmesinin yolunu açacağını ifade edildi.

AFP'te ise yasanın, din, aşiret bağı, bölge, meslek örgütü gibi temelleri olan ya da ırk, cinsiyet ya da renk ayrımı yapan partilerin kurulmasına izin vermediğini aktarıldı. Suriyeli olmayan partilerin kapatılmasının da yasanın bir parçası olduğu belirtilerek, yeni yasayla  partilerin mali kaynakları, hak ve yükümlülüklerinin de düzenlendiği belirtildi.

Suriye'de iktidara geldiği 1963 darbesinden bu yana siyasi partilerin kurulmasını yasaklayan Baas partisi, ülkede yaklaşık 4,5 aydır devam eden, tek parti yönetiminin sona ermesini ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın gitmesini isteyen gösterilerin baskısı altında bulunuyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...