‘Suriye’de toplu mezar bulundu’

İsyanın merkezi Dera kentinde toplu mezar bulunduğu ve buradan 13 ceset çıkarıldığı ileri sürüldü.

Anadolu Ajansı 16.05.2011 - 16:10

‘Suriye’de toplu mezar bulundu’

Suriye insan hakları örgütünden Ammar Kurabi, Suriye’deki isyanın merkezi olan güneydeki Dera kentinde toplu mezar bulunduğunu ileri sürdü.

Kurabi, yetkililerin halkın yakınlarının cesetlerini aramasını engellemek için toplu mezarın çevresini kordon altına aldığını söyledi.

Dera sakinleri de, toplu mezardan 13 ceset çıkarıldığını, cesetler arasında Abdullah Abdülaziz Abizaid (62) ile 4 çocuğu ve kimliği belirsiz bir kadınla çocuğunun cesedinin bulunduğunu söylediler. Diğer 6 cesedin de kimliği henüz belirlenemeyen erkeklere ait olduğu kaydedildi.

Bu kişilerin ne zaman öldüğü bilinmezken, Deralılar, şehrin eski merkezine askerlerin saldırısında onlarca sivilin öldüğünü hatırlattı.

Kent sakinleri, geçen ay rejime karşı yapılan gösterileri bastırmak için kente tanklar ve askerlerin gönderilmesinden sonra, yüzlerce kişinin kaybolduğunu bildirmişlerdi.

Suriye askerleri tankların eşliğinde, isyanın merkezi olarak bilinen kente iki hafta önce girmiş, yaklaşık 10 gün kentte operasyon düzenlendikten sonra birliklerin Dera’dan ayrıldığı belirtilmişti. Ancak görgü tanıkları, tankların hala ana kavşaklarda ve kentin dış kesimlerinde bulunduğunu belirtiyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...