'Suriye'de yazın seçim yapılamayabilir'

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in başdanışmanı Buseyne Şaban, şiddet ortamının hakim olduğu Suriye'de yaz aylarında yapılacağı duyurulan devlet başkanlığı seçimlerinin gerçekleşmeyebileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 30.01.2014 - 10:50

'Suriye'de yazın seçim yapılamayabilir'

Suriye'de yaz aylarında yapılacağı duyurulan devlet başkanlığı seçiminin gerçekleşmeyebileceğinin ilk sinyalini veren Esad'ın danışmanı Buseyne Şaban, "Eğer şimdi bu konu üzerinde düşünürseniz, böyle bir atmosferde seçimin nasıl hayata geçirilebileceğini tasavvur etmek çok zor. Mantıklı olan şiddeti durdurmaya çalışmak ve ardından da siyasi süreci başlatmak" dedi.

Buseyne Şaban, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın seçime yeniden katılmaması için bir neden görmediğini de belirtti.

Muhaliflerin geçici bir hükümet kurulması yönündeki ısrarlarına, Suriye hükümetinin karşı olduğunu vurgulayan Şaban, buna karşılık siyasi rakiplerin de temsil edilebileceği bir milli birlik hükümeti kurulmasını zaman içinde kabul edebileceklerini ifade etti.

Şaban, "Dünyada geçici hükümet diye adlandırılan hiçbir şey yoktur. Geniş tabanlı bir ulusal birlik hükümeti kurulmasına karşı çıkmayız" ifadesini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Buseyne Şaban, söz konusu açıklamayı, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) sözcüsü Luey Safi ve BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...