NTV

Suriye'den Irak'a Kürt göçü

Dünya

Suriye'nin kuzeyindeki çatışma yeni ve büyük bir göç dalgasına yolaçtı. Suriye'li Kürtler Kuzey Irak'a kaçıyor. Bölgesel yönetim ve BM, aniden ortaya çıkan göç dalgası karşısında önlem almaya çalışıyor. Son birkaç günde yaklaşık 20 bin kişinin sınırı geçtiği belirtiliyor.

Suriye'de devam eden çatışmalar nedeniyle binlerce kişi evlerini terk ederek komşu ülkelere sığınmaya çalışıyor.

Semalka Sınır Kapısı, savaştan kaçan binlerce Kürt'ün sınıra yığılarak günlerce beklemeye başlaması üzerine Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin talimatıyla tamamen açıldı.

IRAK TARAFINA GEÇEBİLMEK İÇİN BİRBİRLERİNİ EZİYORLAR
Sınır kesiminde çoluk-çocuk yığılan binlerce kişi bu kez kayıklar yerine Dicle Nehri üzerindeki seyyar köprüden yürüyerek Kuzey Irak tarafına geçmeye başladı. Son 4 günde Suriye'den kaçan yaklaşık 20 bin Kürt, Irak Bölgesel Kürt hükümetinin denetiminde bulunan Kuzey Irak topraklarına geçiş yaptı. Büyük bir izdihamın yaşandığı kapıda insanlar Irak tarafına geçebilmek için adeta birbirini eziyor.

Geçişlerde önlem alan Irak Bölgesel Kürt Hükümetine bağlı peşmergelerden büyük bölümü yardım için ellerinden geleni yaparken, bazılarının ise sert davranması tepkiyle karşılandı.

Kuzey Irak tarafına geçtikten sonra kimlikleri alınan mültecilerden bir bölümü buradan Kürt hükümeti tarafından oluşturulan kamplara, kimisi ise yakınlarının yanına yerleşti.

MESUT BARZANİ'YE TEŞEKKÜR ETTİLER
Suriye'den kaçan Kürtler, Irak Bölgesel Kürt Hükümeti Mesut Barzani'yi geçişlere izin verdiği için teşekkür etti.

Suriye'den binlerce kişinin geçtiği Kuzey Irak tarafında ise, izdihamın önüne geçebilmek için binlerce peşmerge, 24 saat görev yapıyor. Sıcaklığın 45 dereceyi geçtiği bölgede, Mülteciler için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile bölgesel Kürt Hükümeti tarafından kamyonlarla geçiş yollarına sürekli su bırakılıyor, Kamyonetlerle getirilen yiyecekler günlerden bu yana sınırda bekledikleri için açlık çeken ailelere dağıtılıyor. Suriyeli Kürtler, dağıtılan gıda maddelerinden alabilmek için izdihama yol açıyor.