NTV

Suriye'den izin çıktı

Dünya

Şam yönetiminin, Birleşmiş Milletler (BM) heyetine bölgede araştırma yapması için izin verdiği açıklandı.

Suriye, Birleşmiş Milletler heyeti ile uzlaşmaya vardı.

Suriye, Şam ve çevresinde gerçekleşen saldırılarda kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaların araştırılması için Birleşmiş Milletler heyetine izin verdi.

Açıklamayı Suriye televizyonundan dışişleri bakanı duyurdu. Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan haberde, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile BM Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilcisi Angela Kane arasında yapılan görüşmede, BM heyetinin, kimyasal saldırıda hedef alınan bölgeye gitmesine izin verilmesi konusunda mutabık kalındığı ifade edildi.


ATEŞKES SÖZÜ
BM heyetinin hangi gün ve saatte bölgeye gideceği konusunun ise Suriyeli yetkililer ile BM heyeti arasında yapılacak görüşmelerde belirleneceği kaydedildi. Ayrıca BM, incelemeler sırasında Suriye'nin Şam ve çevresinde ateşkes sözü verdiğini belirtti.

RUSYA'DAN UYARI
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, BM heyetini incelemelerinde acele bir karara varmaması konusunda uyardı. Rusya, heyeti etkileyecek yorumların ve hızlıca verilen kararın 'trajik bir hataya' dönüşebileceğini ifade etti.