Suriye'den Lübnan köyüne bomba

Suriye'deki şiddet olayları yeniden komşu Lübnan'a sıçradı. Beşşar Esad yönetimine bağlı ordu, Suriye-Lübnan sınırındaki Vadi Halid köyünü bombaladı. Bombalamada 3 kişi ölürken, 5 kişi de yaralandı.

07.07.2012 - 12:33

Suriye'den Lübnan köyüne bomba

Suriye ordusu, Lübnan'ın kuzeyindeki Vadi Halid köyünü topçu ateşine tuttu. Saldırı sonrası köyde iki kadın ve bir erkek yaşamını yitirdi. Köydeki evlere 20'den fazla top isabet ederken, 5 kişi de yaralandı.

Yerel kaynaklar, bombardımanın, Özgür Suriye Ordusu mensupları ile Esad yönetimine bağlı ordu arasında başlayan çatışmadan sonra yapıldığını ve bölge halkının Vadi Halid köyünü boşalttığını belirtti. 

HİZBULLAH'TAN TEPKİ
Lübnan Hizbullah hareketinden yapılan yazılı açıklamada ise ''Lübnanlıların öldürülmesi açıkça bir ihlal ve Lübnan'ın içişlerine bir müdahaledir'' ifadesi yer aldı.

YARBAY VE YÜZBAŞI TÜRKİYE'YE SIĞINDI
Suriye'deki şiddet olaylarından kaçan 217 Suriyeli daha Türkiye'ye sığındı. Sınırı geçerek Türkiye'ye gelenler arasında bir yarbay ve yüzbaşı da bulunyor.

Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Kavalcık ve Bükülmez köyü sınırına gelen Suriyeliler, daha sonra Türkiye tarafına geçti.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan grubun Şanlıurfa'ya, askerler ve ailelerinin ise Hatay'daki Apaydın'a kampına gönderileceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...