NTV

Suriyeli doktorların gizli örgütü

NTV Haber

Dünya

Suriye'ye girişi yasak olan tıbbi malzeme ve ilaçlar, ülkeye Türkiye sınırından giriyor. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde toplanan Suriyeli gönüllü doktorlar, sınırı geçerek Türkiye'ye sığınan yaralıları tedavi etmekle kalmayıp, Suriye'de de gizli bir hastane kurdu.

Yaralılara yardım etmek için Türkiye'de örgütlenen Suriyeli doktorlar, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde "Suriye Tıbbi Yardım Örgütleri Birliği" kuruldu. Birlik, Türkiye'deki Suriyeli doktorları ve gönüllüleri biraraya getirerek sınırdan kaçmayı başaran yaralıları tedavi etmeye başladı.

Hastalar arasında, hem binlerce sığınmacı hem de yaralanan Özgür Suriye Ordusu militanları bulunuyor. Ancak birliğin, Suriyelilere yardım için sürdürdüğü tek faaliyet bununla sınırlı değil.

Tıbbi malzemelerin Suriye'ye girişinin yasak olması nedeniyle, gönüllü doktorlar çareyi bunları kamyonet ve katırlarla sınırdan kendi ülkelerine kaçırmakta buldu.

Faaliyetlerini gizli tutun doktorlar, Suriye hükümetinden gelebilecek tehditler ve Türk yetkililerin olası müdahalesinden endişeli.

"Suriye Tıbbi Yardım Örgütleri Birliği" gönüllüleri de, yaptıkları işin yaşam kurtarmada önemli rol oynadığı görüşünde.