Demokratik Birlik Partisi (PYD) yönetimi, Mardin’in Nusaybin ilçesi karşısındaki Kamışlı şehrinde iki gün süren toplantıda bir dizi karar aldığını duyurdu.

Yerel ve parlamento seçimlerinin hazırlanması, geçici özerk yönetimin öncelikli görevleri arasında sıralanıyor.

PYD’in açıklamasına göre, özerk yönetim bunun yanı sıra güncel siyasi, askeri ve ekonomik sorunların çözümünde rol oynayacak.

MECLİS KURUYORLAR
PYD dışında bazı Kürt gruplarının da destek verdiği ileri sürülen girişim, Kürt denetimi altındaki bölgenin idari olarak üçe ayrılmasını öngörüyor. Her idari bölgeye ait bir ‘meclis'in yanı sıra tüm özerk yönetimi temsil eden bir de ‘genel meclis' kurulacak.

2012’nin ortasından itibaren Esad'a bağlı birliklerin çekilmesiyle Kürtler kuzeydeki birçok yerleşim yerinde denetimi ele geçirmişti.

Suriye nüfusunun yaklaşık yüzde 15'lik kısmını oluşturan Kürtler, 2011'den beri devam eden iç savaşa müdahil olmuyor.

Kürtler, son dönemde El Kaide bağlantılı gruplarla yaşanan çatışmalarla da gündeme gelmiş, Kürtler bu grupları mağlup ederek sınır hattındaki bölgelerin kontrolünü ellerinde tutmayı başarmışlardı.

ANKARA'NIN TEPKİSİ
Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde özerk yönetim ilan ettiğiyle ilgili haberlere ilişkin, böyle bir yönetimin tek taraflı ilan edilemeyeceğini söyledi. "Fiili durum Suriye'nin her yerinde var" diyen Davutoğlu, "Maalesef PYD, son derece ikircikli tutum takındı" dedi.

Davutoğlu, PYD lideri Salih Müslim ile görüşmelerde Esad rejimiyle aralarına mesafe koymalarını, Suriye muhalefetinin içinde yer almalarını ve ülkeyi bölecek ilanlardan kaçınmalarının tavsiye edildiğini hatırlattı.

PYD'nin başta olumlu tepki verip, Esad rejimine karşı uluslararası müeyyide ihtimali ortadan kalkınca rejimle yeniden temasa girdiğini, rejimin boşalttığı yerlerde etkinlik kurmaya çalıştığını ya da muhalefetle rejim arasında dengeyi gözeten tutum takındığını belirten Davutoğlu, "Türkiye olarak biz Suriye'de hiçbir etnik ya da mezhepsel bir grubun karşısında ya da yanında değiliz. PYD'nin yaptığı en büyük hata, kontrol altındaki bölgelerde bulunan diğer Kürt muhalifleri ezmeleri, diğer Kürtlere karşı büyük baskı uygulamaları oldu" diye konuştu.

Davutoğlu, "Ümit ederiz bu tutumlarını değiştirirler, Suriye muhalefeti içinde yer alırlar" diyerek, Türkiye'nin hiçbir fark gözetmeden Suriye'nin geleceğinde herkesin eşit yer almasına katkıda bulunacağını vurguladı.