Suriyeli Kürtler, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin çabalarıyla Erbil'de bir araya geldi.

Aralarındaki görüş ayrılıklarını gidermek için toplanan Suriye Kürtleri, federasyon talebi ve silahlı güçlerin birleştirilmesi konusunda anlaştı. Ancak Kürt gruplar arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle anlaşmanın hayata geçirilmesinin güç olduğuna dikkat çekiliyor.

Suriyeli Kürtler, ülkede yaşanan krizi haklarını elde etmenin bir fırsatı olarak görüyor. Bunun için Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, daha etkili bir yapı oluşturulması için Suriyeli Kürt grupları yeniden buluşturdu.

PKK bağlantılı Demokratik Birlik Partisi PYD ile , Kürt Ulusal Konseyi'nin Suriye'de federasyon talebinde uzlaştıkları belirtildi.

Suriye Kürtleri, Suriye'deki Kürt bölgelerinin sınır geçiş noktalarının kontrol edilmesi ve Kürt silahlı gruplarının birleşmesi konusunda da anlaştıkları açıklandı.

PYD BİRLEŞMEYECEK
Ancak anlaşma uzun sürecek gibi görünmüyor. PYD'ye bağlı "Halkı Koruma Komiteleri" adlı silahlı bir grup, diğerleriyle birleşmeyeceğini duyurdu.

Bunun dışında Kürt Ulusal Konseyi, yeni kurulan Suriye Ulusal Koalisyonu'na katılıp katılmamayı tartışırken, PYD ise yeni oluşumu Türkiye ile Katar'ın kuklası olarak görüyor.

İki grubun görüşmelerini takip eden çevreler, PYD ile Şam rejimi arasındaki yakınlığa da dikkat çekiyor. Kürt Ulusal Konseyi ise, Esad yönetimiyle işbirliğine karşı çıkıyor.

Bu temel görüş ayrılıkları nedeniyle Erbil'deki yeni uzlaşının da uzun ömürlü olmayacağı öngörülüyor.