Suriyeli muhalif Galyun istifa kararı aldı

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, yeniden başkan seçilmesinin üzerinden daha iki gün geçmeden istifa kararı aldı. Galyun Türkiye tarafından da desteklenen bir adaydı.

17.05.2012 - 16:17

Suriyeli muhalif Galyun istifa kararı aldı

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun yazılı bir açıklama yaparak istifa kararı aldığını belirtti. İki gün önce tartışmalı bir şekilde Suriye Ulusal Konseyi başkanı olan Galyun istifa kararını verirken, "Ayrılıkların başkan olarak anılmak istemiyorum" dedi.

Suriye Ulusal Konseyi içinde iktidarı "tekelleştirme" eleştirileriyle karşı karşıya kalan Burhan Galyun, muhalefette birlik sağlanması için bu kararı aldığını söyledi.

"Yeni bir başkan seçildikten sonra hemen istifa edeceğim" diyen Burhan Galyun, Suriye Ulusal Konseyi'ne yeni başkanın konsensüns ya da seçim yoluyla seçilebileceğini belirtti.

Fransa'nın başkenti Paris'te akademisyen olarak görev yaparken 2011 Ekim ayında oybirliğiyle Suriye Ulusal Konseyi'ne başkan seçilen Burhan Galyun, geçtiğimiz salı günü İtalya'nın başkenti Roma'da yeniden Konsey başkanlığına seçilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...